Přeskočit na hlavní obsah

Francouzský soud pokutoval za falešné rosé



Pokuta deset tisíc EUR

Růžové víno nevzniká smícháním bílého a červeného. Dnes zejména ve Spojených státech velmi úspěšní producenti z francouzského Provence, kteří tvrdě bojovali za uznání jejich rosé vín, byli rozzuření, když EU v roce 2009 krátce umožnila producentům smíchání červeného a bílého.
Vinařské družstvo Vinovalie z jihozápadní oblasti Tarn dostalo pokutu více než 10.000 EUR právě za produkci rosé cestou smíchání dvou vín a tři členové vedení dostali další pokuty od jednoho do pěti tisíc EUR.
Podle rozsudku družstvo Vinovalie v roce 2012 "aby získalo rosé mísilo bílé víno s červeným bez registrace tohoto procesu."

Rozmach rosé

Růže víno je ve Francii velmi populární, zejména v teplejších jižních oblastech, kde muži i ženy vychlazené růžové rádi popíjejí v horkém letním odpoledni. Tato obliba se rozšířila do mnoha dalších zemí a rosé už má podíl na celosvětové spotřebě tichých vín téměř 10%.
Míchání červeného s bílým vínem je dnes ve Francii vnímané jako kacířské a vinaři ho dávno opustili, protože to byla velká překážka pro rozvoj trhu s ním. Do té doby zákazníci rosé vnímali jako víno málo kvalitní.

Jiná technika

Tvorba rosé je ve skutečnosti mnohem složitější a dosáhnout výrazný růžový odstín vyžaduje speciální techniku. Po rozdrcení červených hroznů se červené slupky nechají macerovat v bílém moštu po dobu několika hodin a po dosažení správného odstínu se teprve odstraní.
Produkce růžového mícháním bílého a červeného je povolena v nových světových producentských oblastech jako je Jižní Afrika, Austrálie nebo Kalifornii, ale i tam je extrémně vzácná a je odsuzována většinou výrobců.
Družstvo Vinovalie sdružuje 470 vinařů s 3.800 hektary vinic.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.