Přeskočit na hlavní obsah

WienWein: vídeňští vinaři

Rainer Christ (Weingut Christ), Michael Edlmoser (Weingut  Edlmoser), Thomas Huber (Weingut Fuhrgassl-Huber), Gerhard J. Lobner (Weingut Mayer am Pfarrplatz), Thomas Podsedník (Weingut Cobenzl) a Fritz Wieninger (Wieninger),  jejichž vinohrady tvoří 40% z 612 hektarů oblasti, jsou sdruženi ve skupině vinařů WienWein s počátkem v roce 2006 a tehdy vzdáleným cílem předkládat hostům vídeňských restaurací vína z Vídně. Vloni získali statut DAC Wiener Gemischten Satz pro víno ze směsi tří bílých vín, podíl největší nesmí být vyšší než 50%, podíl nejmenší minimálně 10%. Pokud obsahují údaj o viniční trati, musí být obsah alkoholu vyšší než 12,5% a vína nesmí být prodávána před 1. březnem roku následujícího po sklizni.
To je ta dobrá zpráva. Kromě stesků na špatný ročník 2014 s teplým a na závěr deštivým létem však vinaři uvádějí další a systematičtější potíže, se kterými se potýkají.
V prvé řadě poukazají na spekulativní nárůst cen pozemků, vinohrady nevyjímaje. "Sen o bazénu na Nussbergu pro většinu lidí vybledl," shrnuje Fritz Wieninger.
S pozemky těsně souvisí problematika klasifikace vinohradů. Jako příklad uvádí Gerhard J. Lobner z Weingut Mayer am Pfarrplatz německé sdružení VDP (Verband Deutscher Prädikats- und Qualitätsweingüter), jejichž »Grosse Lage« a »Grosses Gewächs« jsou známy i v top restaurantech v New Yorku. Nemalou ambicí je sjednotit tento sytém pro všechny německy mluvící země. O klasifikace viničních tratí se bezesporu povede vášnivý boj, jak je zřejmé z poznámek ředitele ÖWM (Österreich Wein Marketing) Williho Klingera. Podle něj je hloupé, pokud se to, co je lepší, prodává za méně, současně však dodává, že tvorba klasifakace má být velmi demokratický proces, ale nesmí být ani nekonečný a ani nesmí znít různými hlasy.
Zdá se, že i tato malá vinařská oblast řeší stejné problémy jako ostatní, a nejen rakouské.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.