Přeskočit na hlavní obsah

Italský vinařský robot Genesis zvládne výrobu vína

Psychedelický robot Genesis

Italský výzkumný tým z Enosis Meraviglia podnikl odvážný pokus ovládnout svět výroby vína s vlastním robotem Genesis, určeným k řízení počátečních fází výroby vína.
"Aby bylo možné prorazit ve světové konkurenci, je nezbytné usilovat o exkluzivitu. Pro dosažení výlučnosti je důležité spojit se s výzkumem, protože jen s jeho pomocí můžete zajistit i ocenit exkluzivitu tradice," stojí v prohlášení na stránkách týmu.

Renesanční Donato Lani

Enoložka Dora Marchi s 12 Genesis ve sklepě Enosis
Vinař Donato Lanati, zakladatel výzkumného centra a mimo jiné i honorární konzul San Marina v Gruzii, vytvořil robota Genesis jakoby pocházel ze Star Wars. Je to kovová nádoba s řadou senzorů a připojených antén, která pojme až 200 kilogramů hroznů, z nichž se vyprodukuje 100 litrů vína.
Robot hrozny zváží, vylisuje a změří, kolik z nich je moštu. Výzkumníci říkají, že podle informací z robota Genesis se mohou hodně naučit o různých odrůdách i regionech, odkud pocházejí.
Mošt v robotu fermentuje v takzvané "psychedelické laboratoři", jak se nazývá kvůli četným uvnitř rozmístěným různě barevným LED diodám. Robot udržuje správnou teplotu potřebnou pro kvašení vína a jeho senzory neustále shromažďují potřebné biologické a chemické informace.
Poté už víno standardně zraje v tmavém a chladném sklepě.
 
A tím to nekončí - Donato Lani ještě vymyslel speciální degustační skleničku, kterou kvůli zachycení nejjemnějších aromat obepíná "prstenec Saturna". Fakt.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.