Přeskočit na hlavní obsah

Generální ředitel OIV na oficiální návštěvě Indie

OIV chce po Indii výraznější zapojení 

Jean-Marie Aurand, generální ředitel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), byl minulý týden poprvé za dva roky, kdy je ve funkci, na oficiální čtyřdenní návštěvě Indie. Navštívil při ní Dillí, Bombaj, Pune a Nášik včetně National Research Centre for Grapes (ICAR) v Pune nebo vinařství Sula v Nášiku.
"Lidé, se kterými jsem se dosud setkal, byli velmi pozitivní a dobří posluchači," řekl po setkání s představiteli ministerstva obchodu a ministerstva zemědělství. "Byli velmi ochotní a vnímaví. Myslím, že pochopili, že je důležité být aktivním členem OIV, což může být velmi užitečné při přijímání mezinárodních norem. Indie je pátým největší producentem hroznů určených k přímé spotřebě a hrozinek. U vývozu je velmi důležité znát mezinárodní normy, které OIV pomáhá vytvářet."

Dluh Indie není pro OIV rozhodující

Aurand
v Hyatt Regency
Aurand dodal, že produkce i spotřeba vína jsou v Indii stále nízké, ale spotřeba rychle roste. "Mé poselství představitelům, se kterými jsem se zde setkal, bylo, aby se Indie více zapojila do odborné práce OIV. Pan Adsule, předcházející ředitel ICAR, se dříve účastnil, ale po jeho odchodu do důchodu ho nikdo nenahradil. Je to škoda, že dosud není nikdo další do našich programů zaregistrovaný. Delegáti na tyto roční pracovní programy musí být vysílání prostřednictvím vlády, protože všechna rozhodnutí na shromáždění OIV přijímají zástupci vlád."
Na dotaz, zda je Indie nadále členem OIV a zda zaplatila své dluhy, protože činnost indického Grape Processing Board byla pozastavená, řekl: "Ano, jsme si vědomi této nešťastné situace, ale nemáme s tím žádný problém - 14.000 EUR není pro vládu významná částka."

Mezinárodní obchod a význam mezinárodních norem

Aurand zdůraznil, že dvě z pěti láhví spotřebovaných na celém světě, více než 40%, se dováží. Před deseti lety to bylo jen 25%. Rostoucí mezinárodní obchod učinil mezinárodní standardy pro víno velmi důležitými. Zdůraznil také, že Indie je na místě, kde byla Čína před deseti lety. A dnes se situace v Číně výrazně změnila.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.