12. března 2016

Italské víno zamířilo do Vietnamu a daří se mu

Vietnam je slibný trh pro italské víno 

Favorité jsou červená vína, hlavně Cabernet Sauvignon, Merlot a Syrah, mezi bílými vedou Chardonnay a Sauvignon Blanc. Toto jsou údaje z průzkumu Confederazione Generale dell'Agricoltura Italiana (Confagricoltura).
Ve Vietnamu je víno v módě a je stále populárnější, přestože se dnes na spotřebě alkoholických nápojů v zemi podílí jen 3%. V hlavním dvanáctimilionovém městě Ho Či Minovo Město, známém i pod původním jménem Saigon, je většina exotických restaurací italských. HDP roste v posledním desetiletí o 7-9% ročně a kupní síla roste spolu s nárůstem počtu bohatších spotřebitelů.

Italský export roste

V roce 2014 se hodnota exportu italského vína zvýšila o 34% ve srovnání s rokem 2013. S ohledem na celkovou hodnotu dovozu vína 112 milionů USD (+ 68%) v roce 2014 představují vína z Itálie s hodnotou 3,5 milion USD 3% dovozu, kterému jinak dominují Čína a Hong Kong s podílem 28%.
Nejnovější údaje o exportu italských nápojů do Vietnamu ukazují, že od ledna do listopadu 2015 byla hodnota vývozu 4,7 milionu EUR, která tak překročila srovnatelné hodnoty z roku 2014 o 50,8%. Rostoucí je také export potravinářských výrobků vyrobených v Itálii, který ve stejném období vzrostl na 70,3 milionů EUR, což je zvýšení o 77,6% oproti předchozímu roku.