Přeskočit na hlavní obsah

Světová úroveň švýcarského Pinot noir

Pinot Noir pod Alpami

Malans leží nedaleko Churu, hlavního města švýcarského kantonu Graubünden, na úpatí Alp, kde se rozevírají hluboká horská údolí. Zdejší příznivé klima na mírných jižních svazích s výhledem na Rýn umožňuje, aby tu vinařství zapustilo své kořeny. A právě zde přes 100 let vyrábí víno dnes již pátá generace vinařů z rodinného vinařství Weingut Donatsch.
Jejich vína patří ke švýcarské špičce a vinařství se pyšní dvěma favority. Pinot Noir Unique 2012 je víno velmi aromatické, s množstvím koření, silné, masité na patře elegantní. V ústech plné, s převládajícími květinovými i mandlovými tóny. Švýcarský Pinot nemůže být lepší. Stejně tak jako Chardonnay Unique 2013, lahodné a velmi zajímavé chuti. Obě vína ocenil Schweizer Weinzeitung jako švýcarská vína roku.

Jaké byly začátky?

Rodina Donatsch koupila a renovovala 500 let starý sklep, který dříve patřil k diecézi Churu a musel proto být zcela přizpůsobený výrobnímu provozu, aby se v něm nyní mohl produkovat už třicátý ročník Chardonnay a dokonce čtyřicátý ročník Pinot noir.
Do současné podoby vinařství postupně vybudoval otec Thomas, který měl vždy nejen vztah k vínu, ale také k vaření a hudbě. Rozhodující přínos pro něho měla i praxe ve sklepích v Romanée-Conti AOC v Burgundsku. Zde ho nadchnul právě Pinot noir, zdejší výhradní odrůda. Byl pro něho velkým zdrojem inspirace a proto si prosadil jeho pěstování i ve švýcarských podmínkách. Psal se rok 1973, který odstartoval švýcarskou kvalitu Pinot Noir. Dnes můžeme říci: To byl počátek zázraku švýcarského Pinotu.

Chardonnay byla tehdy smůla

Později se otec Donatsch setkal s potížemi. Vysadil i Chardonnay, kterou potom zakázali, ale sudy už byly plné moštu. Ale i zde zvítězila jeho burgundská intuice. Jeho Chardonnay mělo nakonec úspěšný závěr. Stejně jako renesance Malanserrebe, známější pod názvem Completer. Tuhé hrozny s výraznou kyselinou, což byl důvod ke sklizni až v půlce listopadu, jako pozdní sběr, moštem naplnil starší barikové sudy a výsledkem bylo fascinující a svěží bílé víno.

Pokračování v tradici

Nyní je zodpovědný za provoz syn Martin, který se stal již dvakrát světovým mistrem v Pinotu. V roce 2001 se vrátil zpět z cest po Jižní Africe, Austrálii a Bordelais se spoustou zážitků i zkušeností, které však nešly proti otcovu vinařskému rukopisu. Martin není modernista. "Měli jsme v posledních ročnících odvahu k vyšší kyselině," říká. "Stálo to za to." A otec připouští, co by z dnešního pohledu udělal jinak: " Chardonnay jsme v tancích ponechali na kvasinkách. Víno bylo příliš silné. Když kvasí víno v dubových sudech, není to vůbec žádný problém. Až do konce fermentace kvasinky zůstávají aktivní. Ale to jsme dříve nevěděli."

Vlajkové lodě

Z roční produkce 30.000 lahví jsou nyní Pinot Unique 2012 a Chardonnay Unique 2013 bezpochyby vlajkovou lodí na trhu, jež dopňují i další vína: Completer, Merlot, Cuvée Noir, stejně tak jako řada zajímavých šumivých i sladkých vín. 

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania