Přeskočit na hlavní obsah

Světová úroveň švýcarského Pinot noir

Pinot Noir pod Alpami

Malans leží nedaleko Churu, hlavního města švýcarského kantonu Graubünden, na úpatí Alp, kde se rozevírají hluboká horská údolí. Zdejší příznivé klima na mírných jižních svazích s výhledem na Rýn umožňuje, aby tu vinařství zapustilo své kořeny. A právě zde přes 100 let vyrábí víno dnes již pátá generace vinařů z rodinného vinařství Weingut Donatsch.
Jejich vína patří ke švýcarské špičce a vinařství se pyšní dvěma favority. Pinot Noir Unique 2012 je víno velmi aromatické, s množstvím koření, silné, masité na patře elegantní. V ústech plné, s převládajícími květinovými i mandlovými tóny. Švýcarský Pinot nemůže být lepší. Stejně tak jako Chardonnay Unique 2013, lahodné a velmi zajímavé chuti. Obě vína ocenil Schweizer Weinzeitung jako švýcarská vína roku.

Jaké byly začátky?

Rodina Donatsch koupila a renovovala 500 let starý sklep, který dříve patřil k diecézi Churu a musel proto být zcela přizpůsobený výrobnímu provozu, aby se v něm nyní mohl produkovat už třicátý ročník Chardonnay a dokonce čtyřicátý ročník Pinot noir.
Do současné podoby vinařství postupně vybudoval otec Thomas, který měl vždy nejen vztah k vínu, ale také k vaření a hudbě. Rozhodující přínos pro něho měla i praxe ve sklepích v Romanée-Conti AOC v Burgundsku. Zde ho nadchnul právě Pinot noir, zdejší výhradní odrůda. Byl pro něho velkým zdrojem inspirace a proto si prosadil jeho pěstování i ve švýcarských podmínkách. Psal se rok 1973, který odstartoval švýcarskou kvalitu Pinot Noir. Dnes můžeme říci: To byl počátek zázraku švýcarského Pinotu.

Chardonnay byla tehdy smůla

Později se otec Donatsch setkal s potížemi. Vysadil i Chardonnay, kterou potom zakázali, ale sudy už byly plné moštu. Ale i zde zvítězila jeho burgundská intuice. Jeho Chardonnay mělo nakonec úspěšný závěr. Stejně jako renesance Malanserrebe, známější pod názvem Completer. Tuhé hrozny s výraznou kyselinou, což byl důvod ke sklizni až v půlce listopadu, jako pozdní sběr, moštem naplnil starší barikové sudy a výsledkem bylo fascinující a svěží bílé víno.

Pokračování v tradici

Nyní je zodpovědný za provoz syn Martin, který se stal již dvakrát světovým mistrem v Pinotu. V roce 2001 se vrátil zpět z cest po Jižní Africe, Austrálii a Bordelais se spoustou zážitků i zkušeností, které však nešly proti otcovu vinařskému rukopisu. Martin není modernista. "Měli jsme v posledních ročnících odvahu k vyšší kyselině," říká. "Stálo to za to." A otec připouští, co by z dnešního pohledu udělal jinak: " Chardonnay jsme v tancích ponechali na kvasinkách. Víno bylo příliš silné. Když kvasí víno v dubových sudech, není to vůbec žádný problém. Až do konce fermentace kvasinky zůstávají aktivní. Ale to jsme dříve nevěděli."

Vlajkové lodě

Z roční produkce 30.000 lahví jsou nyní Pinot Unique 2012 a Chardonnay Unique 2013 bezpochyby vlajkovou lodí na trhu, jež dopňují i další vína: Completer, Merlot, Cuvée Noir, stejně tak jako řada zajímavých šumivých i sladkých vín. 

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.