Přeskočit na hlavní obsah

Význačný ruský producent šumivých vín bez problémů opustí označení Šampaňské

Pro producenta Abrau-Durso nemá označení Šampaňské velký význam

Pavel Titov, předseda představenstva významného producenta ruských šumivých vín Abrau-Durso, v rozhovoru pro Sobesednik.ru neočekávaně připustil, že vzdát se v Rusku populárního a tradičního označení Šampaňskoje není žádný problém. Tato debata vznikla na základě měsíc staré výzvy Francie, aby Rusko přestalo používat označení Champagne, Cognac a Calvados výměnou za její přímluvu o skončení hospodářských sankcí EU vůči Rusku.
Abrau-Durso s tradicí od roku 1870

"Kdysi jsem byl jedním z iniciátorů přechodu na správné označování, tedy v první řadě odmítnou označení Champagne, naše Šampaňskoje," připustil v rozhovoru Pavel Titov.
Proč?
"Máme vinařskou etiku. Ve skutečnosti je šampaňské pouze na jednom místě - v Champagne. Tak to uznává celý svět. Stejně jako označení vína bordó je pouze orientační a Bordeaux nemůže být produkováno poblíž Krasnodaru."
Ale ze sovětské éry máme značku "sovětské šampaňské".
"Samozřejmě. Svého času jsme nepodepsali mezinárodní dohodu, která všem ostatním zemím zakázala používat termín "champagne", protože my už 200 let označujeme naše šumivé víno Šampaňskoje. Tento termín uvízl docela hluboko v myslích našich zákazníků, ale to je špatně. Vyrábíme šumivé víno, stejně jako v jakékoliv jiné vinařské zemi. Ve Španělsku existuje Cava - je to stejné šumivé víno jako šampaňské, ale neoznačuje se tak."
A koňak?
"Cognac taky nikdo na světě neprodukuje s výjimkou oblasti Cognac, která je také ve Francii."
To je pro mě přímo revoluce.
"V případě Cognac jde o značku, označení původu, nikoli o druh nápoje. Ostatní země ho označují po svém. Ale v základě všichni přijali označení brandy."
Nepřestanou Rusové kvůli změně názvu, kterou nabízí Rospatent jako ústupek Francii, kupovat naše nápoje? Počítáte s takovým rizikem?
"Nemohu mluvit za ostatní, ale naše značka Abrau-Durso je docela běžná a dobře známá, takže až na jednu výjimku ani na etikety nepíšeme Šampaňskoje. Lidé hledají naši značku spíš než označení šampaňskoje."
Pokud bude šampaňské s označením "šumivý nápoj", nebudou si lidé myslet, že to je něco jako střik?
"Nesmí se to nazývat šumivý nápoj, ale šumivé víno. Ale u některých výrobců je to otázka prestiže, takže jsem tehdy nenašel podporu na rozvoj ruského označení. Samozřejmě je to složité, ale pokud přestanou používat označení Šampaňskoje všichni najednodnou, žádné problémy nebudou. Potíž pouze bude, pokud to někdo neudělá. Takové věci musí být provedeny pouze na základě zákona."
Myslíte si, že sankce budou skutečně odstraněny, pokud změnu přijmeme?
"Nemyslím si, že se to stane po změně tří označení."
Budeme oklamáni? Francie to slibuje.
"Existují i další podmínky, takže je trochu těžké tomu uvěřit."
Také pochybuji. Ale nemá i Rusko podobné značky, na které jsme hrdí a které bychom také mohli druhým zakázat používat? Například vodka. Proč ji jiné země produkují s tímto názvem?
"Pokud by byla včas ochráněná stejně jako Champagne, pak bychom možná mohli zakázat užívání tohoto výrazu a ponechat ho pouze pro ruskou vodku. Ale vodka není chráněné označení, zejména proto, že se nejedná o geografické místo výroby zboží. Champagne a Cognac - to jsou místa původu."
Existují v Rusku místa původu?
"Právě Abrau-Durso není ochranná známka, je to místo původu."
Takže máte stejnou pozici jako Cognac a Champagne?
"Ano."
Ale takový problém nemáte?
"Díky bohu už nikdo jiný Abrau-Durso neprodukuje."
Proč toto označení nedalo název všem ruským šumivým vínům?
Jedná se o velmi malé místo, kde se historicky neprodukuje mnoho vína. Champagne vyrábí asi 400 milionů lahví za rok, které se prodávají po celém světě.
A Abrau-Durso je malá obec?
"Ano."
Možná jednou budete světově proslulí.
"Možná."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.