Přeskočit na hlavní obsah

Vína podávaného ve větších sklenicích vypijeme o 9% víc

Z větších sklenic vypijeme více

Výzkumníci z University of Cambridge zjistili, že prodej vína byly o 9% vyšší, pokud se standardní dávka vína 175 mililitrů nalévala do větší sklenice. 
"Může to být ovlivněné tím, že lidé vnímají obsah sklenice menším a pijí rychleji," řekla Theresa Marteau, ředitelka univerzitní Behavior and Health Research Unit, která vedla výzkum.
Během experimentu střídali tři standardní velikosti sklenic 300 mililitrů, menší 250 ml a větší 370 mililitrů po dobu 16 týdnů. Personál baru měl nařízeno zákazníkům nic neříkat, ledaže by se přímo zeptali. Ale nakonec se za celou dobu experimentu nikdo nezeptal. Nárůst konzumace byl patrný při servírování do největší sklenice namísto střední, zatímco rozdíl konzumace mezi vínem v nejmenší sklenici a střední byl nepatrný.

Bude z toho politikum?

Výzkum vzbudil zájem místních úředníků, policistů a dalších autorit, které se zabývají vlivem alkoholu na násilí v centru Cambridge.
"Pokud i výsledky rozsáhlejší studie podpoří závěry o závislosti velikosti skla a konzumace alkoholu, mohlo by se toto téma stát politikem," řekl Joe Keegan, vedoucí oddělení strategie pro alkohol Rady hrabství Cambridgeshire, místní samosprávy.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.