Přeskočit na hlavní obsah

Švýcaři můžou i po Novém roce pít celou noc

Konec diskusí, žádné omezení prodeje alkoholu během noci

Po hodně dlouhé debatě švýcarský Parlament pohřbil reformu zákona o alkoholu, která měla zakázat prodej alkoholu od 22 hodin do 6 hodin ráno.
Poslanci ukončili diskuze o pozměňovacích návrzích zákona o dani z alkoholických výrobků a o prodeji alkoholu. Hlavním důvodem byl návrh zákazu prodeje alkoholu v noci, i když podobné omezení již v některých kantonech platí.
Podle úřadující ministryně financí Eveline Widmer-Schlumpf je spravedlivé, že tomuto projektu vystrojili "slušný pohřeb", když předtím Poslanecká sněmovna věnovala tomuto tématu téměř dva roky živé debaty.

Diskuze o svobodě podnikání a státní moci

Kromě toho Parlament zamítl návrh vlády na boj proti alkoholismu zavedením minimálních cen alkoholických nápojů a povinnou nabídku nealkoholických nápojů levnějších než alkohol. Na druhé straně poslanci nesouhlasili se zakázem "happy hours", během kterých bary a restaurace lákají zákazníky na nižší ceny alkoholu.
Nedostatek podpory pro reformu vlády také znamená odmítnutí požadavků na omezení reklamy na lihoviny. 
Projekt byl od počátku kritizovaný ze všech stran. Někteří obviňovali Federální radu za touhu vytvořit plnou kontrolu nad občany konfederace, zatímco jiní požadovali inovace bližší realitě švýcarské ekonomiky a další apelovali na potřebu zpřísnit existující omezení. 
Podle poslední zprávy ministerstva zdravotnictví konfederace konzumuje alkohol 87,5% Švýcarů ve věku nad 15 let. Asi polovina vypije sklenici nebo dvě alespoň jednou týdně, týdně se opije jeden z deseti a měsíčně jeden z pěti Švýcarů.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.