Přeskočit na hlavní obsah

Za americkou rekordní konzumaci 2015 nestojí jen konzumenti, ale i američtí producenti

Americký trh vína v roce 2015

Podle údajů Impact Databank z M. Shanken Communications očekává americký trh s vínem na konci roku 2015 nárůst v objemovém vyjádření o více než o 0,2% na 321,7 milionů dvanáctilahvových kartonů s 9 litry vína. Tahounem tohoto růstu jsou šumivá vína a šampaňské. Jejich prodeje vzrostou ve Spojených státech v končícím roce o 6% na 17,7 miliónů kartonů. Podíl této kategorie šumivých vín bude 5,5% na celkovém trhu s vínem. Letos je to už sedmý po sobě jdoucí rok růstu poptávky po šumivých vínech, jejichž prodeje ovlivnila finanční krize v roce 2008.

Prosecco Američany zajímá 

La Marca
Alc. 11% obj.
Průměrná cena 13 USD
Mionetto
Alc. 11% obj.
Průměrná cena 12 USD
Růst dovozu šumivého vína do Spojených států je primárně veden italským Prosecco, jehož prodej ve srovnání s rokem 2008 vzrostl sedmkrát. Nejlépe prodávanými značkami Prosecco jsou La Marca patřící americkému gigantu E. & J. Gallo a Mionetto z portoflia německého giganta Henkell & Co. Sektkellerei, který vlastní i český Bohemia sekt. Za nimi následují španělská Cava od Freixenet a italský sekt producenta Martini & Rossi. V peněžním vyjádření dominují americkému trhu Champagne Veuve Clicquot a Moët & Chandon.
Z místních značek šumivých vín dosahují nejlepších výsledků podle objemu Cook’s producenta Constellation, André a největší světová značka Barefoot Bubbly od Gallo a kalifornské šumivé víno Korbel z portfolia Brown-Forman.

Domácí produkce vs. import

Domácí produkce vína v roce 2015 včetně dovozu sudového vína, které se používá k výrobě hlavních amerických značek, je prakticky beze změny. Nejlépe se daří vínům kategorie Moscato.
Ze zahraničních dovozů vykazují nejlepší ukazatele vína z Nového Zélandu a v menší míře růžová vína z Francie.
V peněžním vyjádření jsou nejlepším producentem Barefoot Cellars ze skupiny Gallo, jejichž celkové příjmy byly v roce 2015 vyšší než 1 miliarda USD. Z hlediska objemu jsou to Bag-in-Box vína Franzia třetího největšího světového producenta The Wine Group. Z importovaných značek je jasným lídrem ve finančním vyjádřením australská Yellow Tail producenta Casella Wines.

Americký trh první na světě

Americký trh překonal francouzský vloni a letos bude tento ukazatel také vyšší. Nicméně spotřeba vína na obyvatele je ve Francii mnohem větší; francouzská populace čítala v roce 2014 66 milionů osob a populace Spojených států 325 milionů. Znamená to, že průměrný Francouz vypije s 58 litry na osobu téměř 5 krát víc vína než průměrný Američan.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…