Přeskočit na hlavní obsah

Za americkou rekordní konzumaci 2015 nestojí jen konzumenti, ale i američtí producenti

Americký trh vína v roce 2015

Podle údajů Impact Databank z M. Shanken Communications očekává americký trh s vínem na konci roku 2015 nárůst v objemovém vyjádření o více než o 0,2% na 321,7 milionů dvanáctilahvových kartonů s 9 litry vína. Tahounem tohoto růstu jsou šumivá vína a šampaňské. Jejich prodeje vzrostou ve Spojených státech v končícím roce o 6% na 17,7 miliónů kartonů. Podíl této kategorie šumivých vín bude 5,5% na celkovém trhu s vínem. Letos je to už sedmý po sobě jdoucí rok růstu poptávky po šumivých vínech, jejichž prodeje ovlivnila finanční krize v roce 2008.

Prosecco Američany zajímá 

La Marca
Alc. 11% obj.
Průměrná cena 13 USD
Mionetto
Alc. 11% obj.
Průměrná cena 12 USD
Růst dovozu šumivého vína do Spojených států je primárně veden italským Prosecco, jehož prodej ve srovnání s rokem 2008 vzrostl sedmkrát. Nejlépe prodávanými značkami Prosecco jsou La Marca patřící americkému gigantu E. & J. Gallo a Mionetto z portoflia německého giganta Henkell & Co. Sektkellerei, který vlastní i český Bohemia sekt. Za nimi následují španělská Cava od Freixenet a italský sekt producenta Martini & Rossi. V peněžním vyjádření dominují americkému trhu Champagne Veuve Clicquot a Moët & Chandon.
Z místních značek šumivých vín dosahují nejlepších výsledků podle objemu Cook’s producenta Constellation, André a největší světová značka Barefoot Bubbly od Gallo a kalifornské šumivé víno Korbel z portfolia Brown-Forman.

Domácí produkce vs. import

Domácí produkce vína v roce 2015 včetně dovozu sudového vína, které se používá k výrobě hlavních amerických značek, je prakticky beze změny. Nejlépe se daří vínům kategorie Moscato.
Ze zahraničních dovozů vykazují nejlepší ukazatele vína z Nového Zélandu a v menší míře růžová vína z Francie.
V peněžním vyjádření jsou nejlepším producentem Barefoot Cellars ze skupiny Gallo, jejichž celkové příjmy byly v roce 2015 vyšší než 1 miliarda USD. Z hlediska objemu jsou to Bag-in-Box vína Franzia třetího největšího světového producenta The Wine Group. Z importovaných značek je jasným lídrem ve finančním vyjádřením australská Yellow Tail producenta Casella Wines.

Americký trh první na světě

Americký trh překonal francouzský vloni a letos bude tento ukazatel také vyšší. Nicméně spotřeba vína na obyvatele je ve Francii mnohem větší; francouzská populace čítala v roce 2014 66 milionů osob a populace Spojených států 325 milionů. Znamená to, že průměrný Francouz vypije s 58 litry na osobu téměř 5 krát víc vína než průměrný Američan.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.