Přeskočit na hlavní obsah

Turci si v Turecku tureckého vína nepopijí

Významný producent hroznů a skoro žádného vína

Turecko je šesté na žebříčku světových producentů hroznů, ale jen 3% úrody se používá pro výrobu vína. Dlouholeté vinařské tradice vymírají.
Spotřeba čistého alkoholu je v Turecku 1,6 litrů na osobu a rok, což je jedna z nejnižších v OECD. Zástupci vinařského průmyslu dávají tento stav za vinu špatné byrokracii a krutým zákonům. Vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje povzbuzuje lidi, aby nepili alkohol, a pokud ano, pak pouze doma. Vláda proto výrazně zvýšila daně na výrobu raki, národní anýzové lihoviny pálené ze zkvašených vinných hroznů. Zdanění v oblasti vína není tak progresivní, ale i vinaři trpí tlakem státu.

Žádný marketing na víno

Vinice Kavaklıdere
Zákon přijatý v roce 2013 omezuje veškeré marketingové aktivity ve vinařském průmyslu: od reklamních a sponzorských smluv přes zákaz webové propagace až po degustace - ani ve svém vlastním vinařství je vinaři nemohou nabízet. 
Pro získání licence na provozování obchodu s alkoholem je nutné i roky shromažďovat množství různých dokumentů. Výsledkem jsou uzavřená vinařství nebo přechod na výrobu vinných moštů. 

Když už víno, pak na export

Nicméně někteří výrobci exportují, protože vláda, která se snaží snížit spotřebu alkoholu v zemi, podporuje vývoz vína do zahraničí. Podle analytiků a úspěchů na zahraničních vinařských soutěžích se kvalita tureckého vína v posledním desetiletí výrazně zlepšila, což zajišťuje poptávku zejména v Evropě. Odhaduje se, že v roce 2014 činil export tureckého vína 2,6 milionu litrů. 
Hlavními odběrateli tureckého vína jsou Belgie, Německo a Spojené království, kde žije početná turecká diaspora a provozuje se mnoho tureckých restaurací.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.