Přeskočit na hlavní obsah

Změny klimatu přinášejí otázku zavlažování vinic i v našem pásmu

Loňské sucho se letos může zopakovat

Není to zimní téma, ale další teplé léto se blíží a bude sužovat i německé vinaře. Stát zvažuje opatření na podpory budování zavlažovacích zařízení pro zemědělství. Důvodem je rostoucí sucho a nedostatek srážek v důsledku změn klimatu. Z toho by mohla těžit i vinařství.
"Považuji vznik několika pilotních vodních elektráren v příštích dvou až čtyřech letech za možný," potvrdil Leonhard Rosentritt, vedoucí vodohospodářského úřadu v Bad Kissingen.

Budování zavlažování

Pro vinařství by prostředkem k zabránění vysušování révy při zrání hroznů mohlo být kapkové zavlažování připojené k vedení vinné révy, které keře zásobuje vodou.
S nižšími výnosy a zavlažováním ale souvisí celé vodní hospodářství. Důležité je zabránit erozi půdy, potvrzuje Rosentritt. Rostoucí nebezpečí vidí v tom, že půda bývá často vodou smyta do potoků a řek, což přináší nemalé problémy. Ve vinicích by bylo dobrým řešením ponechávat mezi řádky révy přirozené zatravnění.

Podpory pro zavlažovací systémy

Stefan Ruppert
Předseda Vinařského spolku v Hammelburgu Stefan Ruppert a jeho kolegové mají palčivý problém s vodou často právě v pro révu nejlepších lokalitách, které bývají postižené suchem nejvíce. Zvláště citlivé je období kvetení a v případě, že přijde sucho později, má negativní vliv zejména na chuť hroznů.
Vinařství Weingut Ruppert požádalo v lednu o podporu z fondů EU pro vybudování kapkového zavlažování svých vinohradů. Otevřeným a velice diskutovaným problémem je a zůstává, jak vodu dopravit na vinice. Doposud se vozí v tancích z údolí do vinohradů, což je nákladné a dočasné řešení.

Ve Frankách už závlahy pomáhají

Zavlažování by pomohlo zabránit ztrátám hroznů, je přesvědčený Ruppert. Na franských vinicích, kde je již je zavlažování zavedeno, byl výnos v roce 2015 i navzdory suchu třikrát větší než odhady.
Obecným cílem, jak zdůrazňuje Rosentritt, je překonat extrémní nedostatek vody ve vegetačním období a její hospodárné využívání. Zda a kolik podpory by měly regiony obdržet na zavlažování, je stále otevřené. Základem je komplexní analýza potřeb jednotlivých vinařských oblastí v souladu s nároky na ochranu životního prostředí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.