Přeskočit na hlavní obsah

Za vínem do Namibie na okraj pouště

Vinařství na okraji pouště

Jen slunce je svědkem, že i v rozpálené Namibii ležící na západním pobřeží jižní Afriky si můžeme pochutnat ve vinařství Neuras Estate na místním výborném červeném, jehož hrozny rostou ve středu měsíční krajiny u hory Naukluft na okraji pouště Namib. Ročně vyprodukuje vinařství zhruba 3.000 lahví vín.
Sossusvlei
V Sossusvlei, jedné z nejznámějších pozoruhodností Namibie a místu jen mírně vzdáleném od vinařství Neuras Estate, to hučí jako v úle - panuje zde každý den čilý turistický ruch. Všichni chtějí vidět tuto jedinečnou pouštní krajinu třpytící se cihlově červeným nádechem, která se rozprostírá přes stovky kilometrů až k pobřeží Atlantského oceánu. Lákavé jsou i nejvyšší písečné duny na světě, stejně tak jako vyprahlé oázy se svými kostrami stromů. V Sossusvlei u vchodu do národního parku Namib mnoho návštěvníků zůstává a ve večerních hodinách si vychutnávají místní grilované speciality a popíjejí jihoafrická vína.
Ve vinařství Neuras Estate, téměř za rohem, se lisují dvě červená vína. Hosté mohou popíjet neobvykle mírný v chuti kořeněný Neuras Shiraz 2012 a tmavý a plný Namib Red Blend 2012, cuvé Shiraz, Merlot a Petit Verdot.

Minimum srážek

Tajemstvím každoroční úspěšné sklizně je pět pramenů vody, které vyvěrají na pozemku vinařství a pocházejí z hlubin pouště. Voda tryská z půdy pod palmami vedle starých vinic a shromažďuje se do přírodních bazénů. Bez ní by při velmi chudých ročních srážkách 75 a 100 mm (pro porovnání evropští a američtí vinaři mohou počítat s 500 až 1500 mm za rok) nebylo možné révu pěstovat. K dispozici je zde i zdroj malé říčky Gay, bohužel, po většinu času vysychající.
Díky nepřetržitému zavlažování vinic nejsou proto hrozny díky působení vysokých teplot a neustálého slunce těžce ovocné, ale překvapivě lehké, aromatické a s pozoruhodnou elegancí. Pozitivní vliv na pěstování vinné révy má i minerální půda, která nevykazuje téměř žádnou kyselost.Vinaři oceňují i význam pohoří Haruchas, který zmírňuje horké pouštní větry. Toto prostředí též zaručuje, že vinná réva je díky suchu a teplu uchráněna chorobám listu i plodu a škůdcům. Tím pádem se nemusí chemicky ošetřovat.

Krátká historie vinic a budoucí plány

Vinohrady byly vysázené v roce 1997 a v září 2013 byly rozšířené o Shiraz, Mourvedre a Grenache, aby byly v roce 2016 přichystané vyprodukovat už 15.000 lahví. Ve vinohradech jsou i Colombard, Pinotage, Tannat, Durif, Red Muscadel a Ruby Cabernet, aby mohla v budoucnu expanze pokračovat. 

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.