Přeskočit na hlavní obsah

Čínský miliardář Jack Ma koupil Château de Sours v Bordeaux

Château de Sours v čínských rukách

Čínský miliardář Jack Ma, zakladatel obřího online obchodu Alibaba, koupil od Brita Martina Krajewski Château de Sours v Bordeaux. Novým vlastníkem je v Hong Kongu založená společnost Junbao Limited, jejímž jednatelem je Kien Lee Leong, čtyřicátník s bydlištěm v Singapuru, dúvěrník Jacka Ma.
Château de Sours, které se nachází v Saint-Quentin-de-Baron, vinařském městě v Entre-Deux-Mers v Gironde, odmítlo celou transakci komentovat.
Vinařství s krásnými budovami z 18. století obhospodařuje 80 hektarů vinic a ročně produkuje 500.000 lahví vín. Château de Sours nemá zvláštní pověst, ze své produkce zdůrazňuje šumivá rosé a převážnou část produkce exportuje do Británie s cenou méně než 10 EUR za láhev.

Kde skončí vína Château de Sours

Château de Sours koupil v roce 2004 Martin Krajewski, bývalý partner v personální londýnské firmě. Jeho nástupce, druhý nejbohatší muž Číny s 23 miliardami USD, bude pravděpodobně usilovat o expanzi v regionu Bordeaux, aby mohl dodávat velké objemy vína pro své online obchody. Prozatím ohlásil zachování pracovní míst pro všech 18 zaměstnanců.
Odhaduje se, že v Bordeaux už čínstí a hongkongští investoři vlastní kolem 120 vinařství, ale zatím žádné proslulé, což zahrnuje asi 1,5% plochy všech vinic.Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.