Přeskočit na hlavní obsah

Dejte pár milionů dolarů Capitalist Wines, koupí si za ně vinohrady a skleníky

Věnujte pár babek kapitalistům

Mezinárodní společnost Capitalist Wines hledá prostřednictvím stránky Givealittle donátory, aby shormáždila 8 milionů NZD (4,8 mil. EUR), za které koupí na Novém Zélandu 40 hektarů pozemků pro své další vinice v Awatere Valley v Marlborough jižně od Blenheimu.
Uzávěrka akce je už příští pátek, takže společnost vyzývá donátory, aby své peníze darovali opravdu rychle. Mluvčí společnosti potvrzuje, že lidé za své peníze opravdu nedostanou nic jiného, než hřejivý pocit z pomoci jedné z nejbohatších vinařských společností světa.
"Už máme spousty vinic v Awatere ale kdo by nechtěl víc," řekl mluvčí. "Nakonec bychom chtěli celé údolí předělat na vinice, ale to se neudělá přes noc."

Hřejivý pocit pomáhat bližnímu

"Pokud jsou Kiwi rádi, že si koupí pláž, kterou nikdy neuvidí ani neužijí, mohli by nám stejně tak přidat pár babek pro růst našeho byznysu. Alespoň s nimi něco užitečného udělají." Donátorská kampaň je součástí pětiletého plánu společnosti zvýšit svou globální produkci na 1 bilion tun hroznů.
"I když si můžete dovolit darovat jen 5 dolarů, darujte je, každý malý příspěvek pomůže," vyzývá mluvčí. V případě, že vybraná částka překoná 8 milionů NZD, budou ostatní prostředky investované pro plánovanou vinici s Pinot Gris ve skleníku o rozloze 5.000 metrů čtverečních.

Budoucnost ve sklenících

"Vinice ve sklenících je něco, co jsme ve výhledu plánovali," uvedl mluvčí. "Ale nechtěli jsme do toho vrazit vlastní peníze, protože to nemusí fungovat. Ale kdybychom si to mohli zadarmo vyzkoušet v Awatere a fungovalo to, příležitosti jsou nekonečné."
Skleníky by v podstatě vedly k celoročnímu plození, řekl. "Přemýšlejte o výhodách pro Marlborough, kdyby úroda byla několikrát v roce. Lidé by mohli pracovat 16 hodin denně 365 dní v roce a do důchodu by odcházeli už ve 45 letech."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.