Přeskočit na hlavní obsah

Jak dostat víno do filmu

Víno ve filmu

Co je motivem pro přítomnost vína ve filmu? Mají vinařství zájem v něm být? Některé příklady tento vztah osvětlí.
Ve Francii minulý měsíc zmírnil parlament Evin zákon, který přísně zakazoval jakékoliv finanční transakce, aby se láhev alkoholu objevovala ve filmu.
"Víno je společenský symbol, dokáže rozlišit osoby a důvody jejich chování," říká Olivier Bouthillier, zakladatel agentury Marques & Films, která se specializuje na umístění produktů na plátna a obrazovky.
"Proto si žádný režisér nevybere víno, které nikdo nezná," pokračuje. Proto jsou také nejžádanější nejznámější vinařství. Tím se také dají ušetřit peníze za natáčení, pokud se ve filmu objeví samotná vinařství nebo jejich produkty.

Partnerství win-win

Château d'Yquem, 1er cru supérieur podle klasifikace z roku 1855, hrálo několikrát ve filmech Claude Chabrola, který byl jeho milovníkem.
"Chcete-li točit film a v případě, že je žádost motivována upřímnou snahou ukázat hodnotu našich vín, rádi věnujeme láhev," říká Arnaud de Laforcade, finanční ředitel Château Cheval Blanc. Toto slavné vinařství ze Saint-Emilion si dokonce zahrálo v disneyovce Ratatouille (2007) vedle slavného Château Latour.
Slavné Mouton-Rothschild, Lafite-Rothschild, Haut-Brion nebo Margaux, všechna Grand Cru Classé z 1855 se také mohou objevit v neškodných scénách. Jejich představitelé sice na žádosti odpovídají, že jsou "velmi zaneprázdněni", ale pokud se s herci nebo režiséry spřátelí, svůj souhlas většinou poskytnou.
Tato prestižní vína se nepotřebují objevovat ve filmu, aby podpořily svůj prodej. Ale je to pro ně referencí, které může velmi dobře odůvodnit partnerství "win-win".

Láhev ve druhém plánu a etiketa napůl zahalená

Chateau Angelus ze Saint-Emilion pod vedením svého majitele Huberta Boüarda se ve filmech objevuje. V polovině listopadu se v nejnovější bondovce Spectre objevilo v jedné scéně na stole jednoho hosta, kde se letmo ukáže i jeho etiketa. Angelus se poprvé objevil i v prvním Craigově Bondovi Casino Royale (2006).
Obrovský reklamní kousek? "V této scéně je láhev v pozadí a napůl zakrytá," relativizuje Olivier Bouthillier. "Málokdo vidí, jestli je to Angelus," říká profesionál.
Bez ohledu na to nezaplatil Angelus za tuhle prezentaci ani korunu, protože "to producenti chtěli připojit k filmu naše víno, které mají ve svém sklepě," odpověděla Stephanie Boüard.

Champagne a Bond

Champagne Bollinger i Dom Pérignon, které vstoupily do světa elegantního tajného agenta v roce 1973, by asi zaplatily za svůj vstup do světa Jamese Bonda.
Ale "oficiální dodavatel" britské koruny už od dob královny Viktorie v roce 1884 říká, že to nepotřebuje: "Tato forma "britství" pro Bollinger potvrzuje to, co zákazníci vědí," shrnuje marketingový ředitel značky Clement Ganier.

Louis de Funes a amatérská reklama

Někdy je ale vinařství samotné překvapené, když se jejich lahve objeví na obrazovce, aniž by se před tím někdo na něco ptal. Saint-Julien Léoville las Cases grand cru classé z roku 1855 se proslavilo filmem Křidýlko nebo stehýnko (1976) s Louis de Funes a Coluche, ale "poprvé jsme to všichni viděli až při jeho promítání," prozrazuje ředitel vinařství Pierre Graffeuille.
Režisér Claude Zidi a Louis de Funes "v podstatě amatérsky, syrově a náhodně vytvořili pozoruhodnou reklamu, mnohem lepší, než kdyby to bylo připravené," vysvětluje.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…