Přeskočit na hlavní obsah

Jak dostat víno do filmu

Víno ve filmu

Co je motivem pro přítomnost vína ve filmu? Mají vinařství zájem v něm být? Některé příklady tento vztah osvětlí.
Ve Francii minulý měsíc zmírnil parlament Evin zákon, který přísně zakazoval jakékoliv finanční transakce, aby se láhev alkoholu objevovala ve filmu.
"Víno je společenský symbol, dokáže rozlišit osoby a důvody jejich chování," říká Olivier Bouthillier, zakladatel agentury Marques & Films, která se specializuje na umístění produktů na plátna a obrazovky.
"Proto si žádný režisér nevybere víno, které nikdo nezná," pokračuje. Proto jsou také nejžádanější nejznámější vinařství. Tím se také dají ušetřit peníze za natáčení, pokud se ve filmu objeví samotná vinařství nebo jejich produkty.

Partnerství win-win

Château d'Yquem, 1er cru supérieur podle klasifikace z roku 1855, hrálo několikrát ve filmech Claude Chabrola, který byl jeho milovníkem.
"Chcete-li točit film a v případě, že je žádost motivována upřímnou snahou ukázat hodnotu našich vín, rádi věnujeme láhev," říká Arnaud de Laforcade, finanční ředitel Château Cheval Blanc. Toto slavné vinařství ze Saint-Emilion si dokonce zahrálo v disneyovce Ratatouille (2007) vedle slavného Château Latour.
Slavné Mouton-Rothschild, Lafite-Rothschild, Haut-Brion nebo Margaux, všechna Grand Cru Classé z 1855 se také mohou objevit v neškodných scénách. Jejich představitelé sice na žádosti odpovídají, že jsou "velmi zaneprázdněni", ale pokud se s herci nebo režiséry spřátelí, svůj souhlas většinou poskytnou.
Tato prestižní vína se nepotřebují objevovat ve filmu, aby podpořily svůj prodej. Ale je to pro ně referencí, které může velmi dobře odůvodnit partnerství "win-win".

Láhev ve druhém plánu a etiketa napůl zahalená

Chateau Angelus ze Saint-Emilion pod vedením svého majitele Huberta Boüarda se ve filmech objevuje. V polovině listopadu se v nejnovější bondovce Spectre objevilo v jedné scéně na stole jednoho hosta, kde se letmo ukáže i jeho etiketa. Angelus se poprvé objevil i v prvním Craigově Bondovi Casino Royale (2006).
Obrovský reklamní kousek? "V této scéně je láhev v pozadí a napůl zakrytá," relativizuje Olivier Bouthillier. "Málokdo vidí, jestli je to Angelus," říká profesionál.
Bez ohledu na to nezaplatil Angelus za tuhle prezentaci ani korunu, protože "to producenti chtěli připojit k filmu naše víno, které mají ve svém sklepě," odpověděla Stephanie Boüard.

Champagne a Bond

Champagne Bollinger i Dom Pérignon, které vstoupily do světa elegantního tajného agenta v roce 1973, by asi zaplatily za svůj vstup do světa Jamese Bonda.
Ale "oficiální dodavatel" britské koruny už od dob královny Viktorie v roce 1884 říká, že to nepotřebuje: "Tato forma "britství" pro Bollinger potvrzuje to, co zákazníci vědí," shrnuje marketingový ředitel značky Clement Ganier.

Louis de Funes a amatérská reklama

Někdy je ale vinařství samotné překvapené, když se jejich lahve objeví na obrazovce, aniž by se před tím někdo na něco ptal. Saint-Julien Léoville las Cases grand cru classé z roku 1855 se proslavilo filmem Křidýlko nebo stehýnko (1976) s Louis de Funes a Coluche, ale "poprvé jsme to všichni viděli až při jeho promítání," prozrazuje ředitel vinařství Pierre Graffeuille.
Režisér Claude Zidi a Louis de Funes "v podstatě amatérsky, syrově a náhodně vytvořili pozoruhodnou reklamu, mnohem lepší, než kdyby to bylo připravené," vysvětluje.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.