Přeskočit na hlavní obsah

Jak dostat víno do filmu

Víno ve filmu

Co je motivem pro přítomnost vína ve filmu? Mají vinařství zájem v něm být? Některé příklady tento vztah osvětlí.
Ve Francii minulý měsíc zmírnil parlament Evin zákon, který přísně zakazoval jakékoliv finanční transakce, aby se láhev alkoholu objevovala ve filmu.
"Víno je společenský symbol, dokáže rozlišit osoby a důvody jejich chování," říká Olivier Bouthillier, zakladatel agentury Marques & Films, která se specializuje na umístění produktů na plátna a obrazovky.
"Proto si žádný režisér nevybere víno, které nikdo nezná," pokračuje. Proto jsou také nejžádanější nejznámější vinařství. Tím se také dají ušetřit peníze za natáčení, pokud se ve filmu objeví samotná vinařství nebo jejich produkty.

Partnerství win-win

Château d'Yquem, 1er cru supérieur podle klasifikace z roku 1855, hrálo několikrát ve filmech Claude Chabrola, který byl jeho milovníkem.
"Chcete-li točit film a v případě, že je žádost motivována upřímnou snahou ukázat hodnotu našich vín, rádi věnujeme láhev," říká Arnaud de Laforcade, finanční ředitel Château Cheval Blanc. Toto slavné vinařství ze Saint-Emilion si dokonce zahrálo v disneyovce Ratatouille (2007) vedle slavného Château Latour.
Slavné Mouton-Rothschild, Lafite-Rothschild, Haut-Brion nebo Margaux, všechna Grand Cru Classé z 1855 se také mohou objevit v neškodných scénách. Jejich představitelé sice na žádosti odpovídají, že jsou "velmi zaneprázdněni", ale pokud se s herci nebo režiséry spřátelí, svůj souhlas většinou poskytnou.
Tato prestižní vína se nepotřebují objevovat ve filmu, aby podpořily svůj prodej. Ale je to pro ně referencí, které může velmi dobře odůvodnit partnerství "win-win".

Láhev ve druhém plánu a etiketa napůl zahalená

Chateau Angelus ze Saint-Emilion pod vedením svého majitele Huberta Boüarda se ve filmech objevuje. V polovině listopadu se v nejnovější bondovce Spectre objevilo v jedné scéně na stole jednoho hosta, kde se letmo ukáže i jeho etiketa. Angelus se poprvé objevil i v prvním Craigově Bondovi Casino Royale (2006).
Obrovský reklamní kousek? "V této scéně je láhev v pozadí a napůl zakrytá," relativizuje Olivier Bouthillier. "Málokdo vidí, jestli je to Angelus," říká profesionál.
Bez ohledu na to nezaplatil Angelus za tuhle prezentaci ani korunu, protože "to producenti chtěli připojit k filmu naše víno, které mají ve svém sklepě," odpověděla Stephanie Boüard.

Champagne a Bond

Champagne Bollinger i Dom Pérignon, které vstoupily do světa elegantního tajného agenta v roce 1973, by asi zaplatily za svůj vstup do světa Jamese Bonda.
Ale "oficiální dodavatel" britské koruny už od dob královny Viktorie v roce 1884 říká, že to nepotřebuje: "Tato forma "britství" pro Bollinger potvrzuje to, co zákazníci vědí," shrnuje marketingový ředitel značky Clement Ganier.

Louis de Funes a amatérská reklama

Někdy je ale vinařství samotné překvapené, když se jejich lahve objeví na obrazovce, aniž by se před tím někdo na něco ptal. Saint-Julien Léoville las Cases grand cru classé z roku 1855 se proslavilo filmem Křidýlko nebo stehýnko (1976) s Louis de Funes a Coluche, ale "poprvé jsme to všichni viděli až při jeho promítání," prozrazuje ředitel vinařství Pierre Graffeuille.
Režisér Claude Zidi a Louis de Funes "v podstatě amatérsky, syrově a náhodně vytvořili pozoruhodnou reklamu, mnohem lepší, než kdyby to bylo připravené," vysvětluje.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania