Přeskočit na hlavní obsah

Turecké vinařství na síti

Reklama ani na víno

Chateau Nuzun založené v roce 2004
V turecké politice nastaly změny a ty se bezpochyby dotknou i tureckého hospodářství. Co to bude znamenat pro turecká vinařství, dnes i v minulosti uznávaná a oceňovaná i na mezinárodních vinařských soutěžích?
Pro turecké vinařství a celý alkoholový průmysl vše začalo už před třemi lety 11. června 2013. Tehdy byl v ústředním věstníku zveřejněný zákon číslo 6487, který zakázal jakoukoli reklamu na alkoholické nápoje a podporu jejich konzumace vůči spotřebitelům.
Některá vinařství zareagovala zrušením svých webových stránek nebo na nich umístila odkaz na tento zákon. Mezi ně patří vinařství Corvus, Pamukkale Winery nebo Yunatçılar. A vinařství Turasan nemá ani to, na svém webu zveřejňuje pouze svou adresu.
V těchto i dalších případech nezáleží na koncovce domény, změny se dotýkají webů s americkou koncovkou .com i s tureckou koncovkou .com.tr. Hrozba technického blokování přístupu na web zatím nepůsobí.

S kompromisem

Velmi častou reakcí je věková brána, která umožňuje vstup pouze po potvrzení věku. Ve většině případů stačí věk 18 nebo 21 let, ale jsou i případy, kdy je pro vstup požadovaný věk 24 roků.
Kompromis odpovídající kosmopolitnímu přístupu k webu nabízí producent Arcadia Vineyards, který zveřejňuje odkaz na uvedený zákon, ale současně umožňuje po potvrzení věku a zejména potvrzení přístupu z jakékoli jiiné země než z Turecka, na své stránky přístup.
Kompromisní je i producent Suvla, který na své stránky přístup umožní, ale pokud jsou stránky v turečtině, pod nabídkou vín je jen odkaz na zmíněný zákon. V anglické verzi je ovšem nabídka vín kompletní.

I bez kompromisů

Vinařství Kayra Wines je však nekompromisní obráceně - hned na své titulní stránce poukazuje na své zahraniční medailové úspěchy a na dalších stránkách se věnuje třeba historii tureckého vinařství. Turecko spolu s dalšími okolními zeměmi patří mezi nejstarší vinařské země a právem patří k zemím Starého světa.
Jenže Kayra patří tureckému nápojovému podniku Mey, který je od roku 2011 součástí britského nápojového gigantu Diageo.
Ovšem i mnoho dalších vinařství provozuje své webové stránky v nezměněné podobě, patří mezi ně třeba úspěšná vinařství Doluca nebo Kavaklidere.
Uvidíme, jestli bude benevelonce tureckých úřadů k aplikaci uvedeného zákona stejná i v příštích měsících.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…