24. července 2016

Turecké vinařství na síti

Reklama ani na víno

Chateau Nuzun založené v roce 2004
V turecké politice nastaly změny a ty se bezpochyby dotknou i tureckého hospodářství. Co to bude znamenat pro turecká vinařství, dnes i v minulosti uznávaná a oceňovaná i na mezinárodních vinařských soutěžích?
Pro turecké vinařství a celý alkoholový průmysl vše začalo už před třemi lety 11. června 2013. Tehdy byl v ústředním věstníku zveřejněný zákon číslo 6487, který zakázal jakoukoli reklamu na alkoholické nápoje a podporu jejich konzumace vůči spotřebitelům.
Některá vinařství zareagovala zrušením svých webových stránek nebo na nich umístila odkaz na tento zákon. Mezi ně patří vinařství Corvus, Pamukkale Winery nebo Yunatçılar. A vinařství Turasan nemá ani to, na svém webu zveřejňuje pouze svou adresu.
V těchto i dalších případech nezáleží na koncovce domény, změny se dotýkají webů s americkou koncovkou .com i s tureckou koncovkou .com.tr. Hrozba technického blokování přístupu na web zatím nepůsobí.

S kompromisem

Velmi častou reakcí je věková brána, která umožňuje vstup pouze po potvrzení věku. Ve většině případů stačí věk 18 nebo 21 let, ale jsou i případy, kdy je pro vstup požadovaný věk 24 roků.
Kompromis odpovídající kosmopolitnímu přístupu k webu nabízí producent Arcadia Vineyards, který zveřejňuje odkaz na uvedený zákon, ale současně umožňuje po potvrzení věku a zejména potvrzení přístupu z jakékoli jiiné země než z Turecka, na své stránky přístup.
Kompromisní je i producent Suvla, který na své stránky přístup umožní, ale pokud jsou stránky v turečtině, pod nabídkou vín je jen odkaz na zmíněný zákon. V anglické verzi je ovšem nabídka vín kompletní.

I bez kompromisů

Vinařství Kayra Wines je však nekompromisní obráceně - hned na své titulní stránce poukazuje na své zahraniční medailové úspěchy a na dalších stránkách se věnuje třeba historii tureckého vinařství. Turecko spolu s dalšími okolními zeměmi patří mezi nejstarší vinařské země a právem patří k zemím Starého světa.
Jenže Kayra patří tureckému nápojovému podniku Mey, který je od roku 2011 součástí britského nápojového gigantu Diageo.
Ovšem i mnoho dalších vinařství provozuje své webové stránky v nezměněné podobě, patří mezi ně třeba úspěšná vinařství Doluca nebo Kavaklidere.
Uvidíme, jestli bude benevelonce tureckých úřadů k aplikaci uvedeného zákona stejná i v příštích měsících.