Přeskočit na hlavní obsah

Turecké vinařství na síti

Reklama ani na víno

Chateau Nuzun založené v roce 2004
V turecké politice nastaly změny a ty se bezpochyby dotknou i tureckého hospodářství. Co to bude znamenat pro turecká vinařství, dnes i v minulosti uznávaná a oceňovaná i na mezinárodních vinařských soutěžích?
Pro turecké vinařství a celý alkoholový průmysl vše začalo už před třemi lety 11. června 2013. Tehdy byl v ústředním věstníku zveřejněný zákon číslo 6487, který zakázal jakoukoli reklamu na alkoholické nápoje a podporu jejich konzumace vůči spotřebitelům.
Některá vinařství zareagovala zrušením svých webových stránek nebo na nich umístila odkaz na tento zákon. Mezi ně patří vinařství Corvus, Pamukkale Winery nebo Yunatçılar. A vinařství Turasan nemá ani to, na svém webu zveřejňuje pouze svou adresu.
V těchto i dalších případech nezáleží na koncovce domény, změny se dotýkají webů s americkou koncovkou .com i s tureckou koncovkou .com.tr. Hrozba technického blokování přístupu na web zatím nepůsobí.

S kompromisem

Velmi častou reakcí je věková brána, která umožňuje vstup pouze po potvrzení věku. Ve většině případů stačí věk 18 nebo 21 let, ale jsou i případy, kdy je pro vstup požadovaný věk 24 roků.
Kompromis odpovídající kosmopolitnímu přístupu k webu nabízí producent Arcadia Vineyards, který zveřejňuje odkaz na uvedený zákon, ale současně umožňuje po potvrzení věku a zejména potvrzení přístupu z jakékoli jiiné země než z Turecka, na své stránky přístup.
Kompromisní je i producent Suvla, který na své stránky přístup umožní, ale pokud jsou stránky v turečtině, pod nabídkou vín je jen odkaz na zmíněný zákon. V anglické verzi je ovšem nabídka vín kompletní.

I bez kompromisů

Vinařství Kayra Wines je však nekompromisní obráceně - hned na své titulní stránce poukazuje na své zahraniční medailové úspěchy a na dalších stránkách se věnuje třeba historii tureckého vinařství. Turecko spolu s dalšími okolními zeměmi patří mezi nejstarší vinařské země a právem patří k zemím Starého světa.
Jenže Kayra patří tureckému nápojovému podniku Mey, který je od roku 2011 součástí britského nápojového gigantu Diageo.
Ovšem i mnoho dalších vinařství provozuje své webové stránky v nezměněné podobě, patří mezi ně třeba úspěšná vinařství Doluca nebo Kavaklidere.
Uvidíme, jestli bude benevelonce tureckých úřadů k aplikaci uvedeného zákona stejná i v příštích měsících.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania