30. července 2016

Němečtí vinaři mají obavy z letošního ročníku, je šílený

Vydatné deště

V důsledku vydatných dešťů v posledních několika měsících vzrostla obava německých vinařství před šířením houbových chorob. 
“Padlí se stalo celonárodním problémem nejen tady v Badenu, ale také v dalších německých vinařských oblastech i v jiných zemích EU," uvedl Peter Wohlfarth, generální ředitel Badenské vinařské asociace.
Zástupci průmyslu i z regionů Rheinhessen, Pfalz a Württemberg tyto problémy také potvrdili. "Tak obrovská napadení za posledních deset let nepamatujeme," řekl Ernst Büscher z Německého vinařského institutu - Deutsches Weininstitut (DWI).

Padlí je zrádné

Plíseň napadá spodní stranu listu révy i mladé hrozny a následkem toho odumírají části rostliny. Její výskyt způsobují především trvalé srážky a obecně vlhké počasí.
Proti nemoci účinkují jedině pesticidy, které letos bohužel kvůli vlhké a blátivé půdě nemohly být v některých místech použity. Zejména ekologičtí vinaři museli spoléhat na méně efektivní prostředky, čímž byly jejich vinice v ještě větším ohrožení.
Rozsah škod je stále nejasný - stále ještě je možnost sluncem zalitého a suchého léta, kdy by mohly vyzrát dosud zdravé plody, které by poškození napadených hroznů mohly alespoň částečně kompenzovat. Vinaři odhadují případné ztráty mezi 3 až 50 procenty. Účinky na kvalitu vína plísňové onemocnění nemá, jelikož napadené bobule budou plně zlikvidovány.

Šílený rok

Hermann Hohl, předseda Sdružení württembergských vinařů, dodává: "Existuje spousta masivně poškozených vinic, které budou muset být vyklučeny."
Andreas Kohr ze Sdružení zemědělců a vinařů Rheinland-Pfalz Süd potvrzuje: "Pro nás je problém padlí místně velmi odlišný v závislosti na intenzitě srážek. Napadení je zde též velmi vysoké, pokud nenastane suché léto přijdeme o velké množství úrody.” 
Celou situaci vystihuje poznámka Andrease Engelmanna z vinařství Schlossgut Ebringen poblíž Freiburgu: "To je ten nejšílenější rok, jaký jsme kdy zažily. Vinaři museli věnovat ochraně rostlin vysokou pozornost jako ještě nikdy předtím."