Přeskočit na hlavní obsah

Němečtí vinaři mají obavy z letošního ročníku, je šílený

Vydatné deště

V důsledku vydatných dešťů v posledních několika měsících vzrostla obava německých vinařství před šířením houbových chorob. 
“Padlí se stalo celonárodním problémem nejen tady v Badenu, ale také v dalších německých vinařských oblastech i v jiných zemích EU," uvedl Peter Wohlfarth, generální ředitel Badenské vinařské asociace.
Zástupci průmyslu i z regionů Rheinhessen, Pfalz a Württemberg tyto problémy také potvrdili. "Tak obrovská napadení za posledních deset let nepamatujeme," řekl Ernst Büscher z Německého vinařského institutu - Deutsches Weininstitut (DWI).

Padlí je zrádné

Plíseň napadá spodní stranu listu révy i mladé hrozny a následkem toho odumírají části rostliny. Její výskyt způsobují především trvalé srážky a obecně vlhké počasí.
Proti nemoci účinkují jedině pesticidy, které letos bohužel kvůli vlhké a blátivé půdě nemohly být v některých místech použity. Zejména ekologičtí vinaři museli spoléhat na méně efektivní prostředky, čímž byly jejich vinice v ještě větším ohrožení.
Rozsah škod je stále nejasný - stále ještě je možnost sluncem zalitého a suchého léta, kdy by mohly vyzrát dosud zdravé plody, které by poškození napadených hroznů mohly alespoň částečně kompenzovat. Vinaři odhadují případné ztráty mezi 3 až 50 procenty. Účinky na kvalitu vína plísňové onemocnění nemá, jelikož napadené bobule budou plně zlikvidovány.

Šílený rok

Hermann Hohl, předseda Sdružení württembergských vinařů, dodává: "Existuje spousta masivně poškozených vinic, které budou muset být vyklučeny."
Andreas Kohr ze Sdružení zemědělců a vinařů Rheinland-Pfalz Süd potvrzuje: "Pro nás je problém padlí místně velmi odlišný v závislosti na intenzitě srážek. Napadení je zde též velmi vysoké, pokud nenastane suché léto přijdeme o velké množství úrody.” 
Celou situaci vystihuje poznámka Andrease Engelmanna z vinařství Schlossgut Ebringen poblíž Freiburgu: "To je ten nejšílenější rok, jaký jsme kdy zažily. Vinaři museli věnovat ochraně rostlin vysokou pozornost jako ještě nikdy předtím."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…