Přeskočit na hlavní obsah

Němečtí vinaři mají obavy z letošního ročníku, je šílený

Vydatné deště

V důsledku vydatných dešťů v posledních několika měsících vzrostla obava německých vinařství před šířením houbových chorob. 
“Padlí se stalo celonárodním problémem nejen tady v Badenu, ale také v dalších německých vinařských oblastech i v jiných zemích EU," uvedl Peter Wohlfarth, generální ředitel Badenské vinařské asociace.
Zástupci průmyslu i z regionů Rheinhessen, Pfalz a Württemberg tyto problémy také potvrdili. "Tak obrovská napadení za posledních deset let nepamatujeme," řekl Ernst Büscher z Německého vinařského institutu - Deutsches Weininstitut (DWI).

Padlí je zrádné

Plíseň napadá spodní stranu listu révy i mladé hrozny a následkem toho odumírají části rostliny. Její výskyt způsobují především trvalé srážky a obecně vlhké počasí.
Proti nemoci účinkují jedině pesticidy, které letos bohužel kvůli vlhké a blátivé půdě nemohly být v některých místech použity. Zejména ekologičtí vinaři museli spoléhat na méně efektivní prostředky, čímž byly jejich vinice v ještě větším ohrožení.
Rozsah škod je stále nejasný - stále ještě je možnost sluncem zalitého a suchého léta, kdy by mohly vyzrát dosud zdravé plody, které by poškození napadených hroznů mohly alespoň částečně kompenzovat. Vinaři odhadují případné ztráty mezi 3 až 50 procenty. Účinky na kvalitu vína plísňové onemocnění nemá, jelikož napadené bobule budou plně zlikvidovány.

Šílený rok

Hermann Hohl, předseda Sdružení württembergských vinařů, dodává: "Existuje spousta masivně poškozených vinic, které budou muset být vyklučeny."
Andreas Kohr ze Sdružení zemědělců a vinařů Rheinland-Pfalz Süd potvrzuje: "Pro nás je problém padlí místně velmi odlišný v závislosti na intenzitě srážek. Napadení je zde též velmi vysoké, pokud nenastane suché léto přijdeme o velké množství úrody.” 
Celou situaci vystihuje poznámka Andrease Engelmanna z vinařství Schlossgut Ebringen poblíž Freiburgu: "To je ten nejšílenější rok, jaký jsme kdy zažily. Vinaři museli věnovat ochraně rostlin vysokou pozornost jako ještě nikdy předtím."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.