25. července 2016

Bude mít Nový Zéland apelace? Zákon už leží na stole

Apelace u protinožců

Vinice v Marlborough
Nový Zéland ještě nemá žádná chráněná zeměpisná označení původu ani jejich systém, přestože přípravy probíhají už deset let. To se má vbrzku změnit. 
Ministerstvo obchodu Nového Zélandu právě předložilo k veřejné diskusi návrh Geographical Indications (Wine and Spirirts) Registration Act 2006 (GI Act), který bude následně projednávat novozélandský parlament.
Registraci GI bude provádět Intellectual Property Office of New Zealand (IPONZ), součást ministerstva a registrace budou zpoplatněné. 

Cena za apelaci

Zeměpisná označení původu nebudou registrována "navždy", jako je tomu v Evropě nebo v sousední Austrálii, ale vždy jen na určitý počet let a půjdou prodlužovat. Poplatky jsou navržené ve více variantách, v návrhu se předpokládá za registraci 8.800 NZD, za desetileté udržování 5.000 NZD a za její desetileté prodloužení 2.500 NZD. Dvacet let vzniku a trvání ochrany názvu apelace by tak přišlo na necelých 10.500 EUR.
Podle odhadů bude v prvním roce podáno kolem 30 žádostí o registraci GI. Názvy jako Marlborough, Hawke's Bay nebo Central Otago se tak budou moci objevit i na etikatách lahví v evropských obchodech ve stejném významu a se stejnou ochranou, v jakých jsou v Česku uváděné názvy vinařských oblastí a současně chráněných zeměpisných označení Čechy a Morava.