5. ledna 2017

Po evropské můře mají ve vinicích v Napa evropský virus

Rulandský virus

Ještě než se v kalifornských vinicích rozloučili se škůdcem s americkým názvem European Grapevine Moth, získali pěstitelé v Napa další evropský dárek, Grapevine Pinot Gris virus (GPGV). 
Vinice v Napa Valley, St. Helena
Ten dosud ohrožoval hlavně vinohrady v zemích jako jsou Česko, Slovensko, Itálie, Francie, Německo, Řecko, Turecko, Španělsko, Portugalsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Černá Hora, Bosna, Makedonie, Rumunsko a dále na východ Ukrajina, Gruzie, Čína, Jižní Korea a Japonsko, ale už i v Kanadě. Nyní se přidaly Spojené státy.

Začalo to v Alto Adige

Symptomy nemoci šířené s GPGV byly poprvé pozorovány v severoitalské provincii Trento ve vinicích v Alto Adige v roce 2003. V roce 2012 tento virus oficiálně uznali italští výzkumníci jako nový. 
Symptomem nemoci je mramorování listu, jeho zakrnění a deformace, zpoždění růstu révy, zakrslý kmínek a z toho vyplývající snížení výnosů. Na evropských vinicích byly hlášeny dopady nejen na růst révy, ale i na kvalitu hroznů a zkoumají se dopady i na dozrávání a na chemické složení bobule.
Jak název viru napovídá, byly jeho projevy zpočátku spojeny s italskými výsadbami Pinot Gris, Pinot Grigio, Pinot Blanc, Pinot Noir, Tramín, Tocai friulano a Glera, známá dříve jako Prosecco. Bohužel byl později zjištěn i na modrých odrůdách ve vinicích v Bordeaux a na dalších italských odrůdách.

V Kalifornii zatím jen Napa

V roce 2015 oznámila komerční testovací laboratoř Agri-Analysis z kalifornského Davisu, že sedm keřů révy ze čtyř samostatných vinic Napa Valley bylo pozitivně testováno na přítomnost GPGV. Testovaný výběr zahrnoval odrůdy Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Chardonnay. To byl první záznam nákazy ve Spojených státech.
Velkou neznámou u tohoto viru stále zůstává, že jeho detekce na révě nemusí vždy nutně znamenat příznaky onemocnění a vliv na její zdraví.
Nadace American Vineyard Foundation (AVF) proto udělila týmu pod vedením Al Rwahniho výzkumný grant ve výši 120.300 USD pro fiskální rok 2016-17 ke studiu GPVG v Kalifornii. Na počátku roku 2016 byla infikovaná réva lokalizována pouze v Napa County, ale dosud nebyly zjištěny žádné stopy viru na révě z okresů Sonoma, San Luis Obispo, Monterey, Santa Cruz, San Benito, Santa Barbara, Fresno, Madera, Merced ani San Joaquin.

A jen některé odrůdy

Průzkum v roce 2016 zjistil GPGV ve vzorcích odrůd Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Malbec, Merlot, Petit Verdot, Pinot Noir, Zinfandel, Viognier, Sauvignon Musque a podnoží 1616C. Na jedné nově osázené vinici v Napa bylo 100% vzorků testované révy infikováných. Al Rwahnih shrnul, že vinice byla osázena v roce 2014 a první pupeny se objevily v roce 2015, což naznačuje, že virus měly sazenice révy už při jejich výsadbě.
Nyní už mohou i některé kalifornské komerční laboratoře testovat samy přítomnost GPGV.

Český výzkum

Podle loňských závěrů týmu z Výzkumného úsatvu rostlinné výroby pod vedením Petra Komínka a jeho projektu Molekulární analýza izolátů nového viru révy vinné - Grapevine Pinot gris virus je tento nedávno popsaný virus na révách v Česku pravděpodobně značně rozšířen.