Přeskočit na hlavní obsah

Po evropské můře mají ve vinicích v Napa evropský virus

Rulandský virus

Ještě než se v kalifornských vinicích rozloučili se škůdcem s americkým názvem European Grapevine Moth, získali pěstitelé v Napa další evropský dárek, Grapevine Pinot Gris virus (GPGV). 
Vinice v Napa Valley, St. Helena
Ten dosud ohrožoval hlavně vinohrady v zemích jako jsou Česko, Slovensko, Itálie, Francie, Německo, Řecko, Turecko, Španělsko, Portugalsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Černá Hora, Bosna, Makedonie, Rumunsko a dále na východ Ukrajina, Gruzie, Čína, Jižní Korea a Japonsko, ale už i v Kanadě. Nyní se přidaly Spojené státy.

Začalo to v Alto Adige

Symptomy nemoci šířené s GPGV byly poprvé pozorovány v severoitalské provincii Trento ve vinicích v Alto Adige v roce 2003. V roce 2012 tento virus oficiálně uznali italští výzkumníci jako nový. 
Symptomem nemoci je mramorování listu, jeho zakrnění a deformace, zpoždění růstu révy, zakrslý kmínek a z toho vyplývající snížení výnosů. Na evropských vinicích byly hlášeny dopady nejen na růst révy, ale i na kvalitu hroznů a zkoumají se dopady i na dozrávání a na chemické složení bobule.
Jak název viru napovídá, byly jeho projevy zpočátku spojeny s italskými výsadbami Pinot Gris, Pinot Grigio, Pinot Blanc, Pinot Noir, Tramín, Tocai friulano a Glera, známá dříve jako Prosecco. Bohužel byl později zjištěn i na modrých odrůdách ve vinicích v Bordeaux a na dalších italských odrůdách.

V Kalifornii zatím jen Napa

V roce 2015 oznámila komerční testovací laboratoř Agri-Analysis z kalifornského Davisu, že sedm keřů révy ze čtyř samostatných vinic Napa Valley bylo pozitivně testováno na přítomnost GPGV. Testovaný výběr zahrnoval odrůdy Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Chardonnay. To byl první záznam nákazy ve Spojených státech.
Velkou neznámou u tohoto viru stále zůstává, že jeho detekce na révě nemusí vždy nutně znamenat příznaky onemocnění a vliv na její zdraví.
Nadace American Vineyard Foundation (AVF) proto udělila týmu pod vedením Al Rwahniho výzkumný grant ve výši 120.300 USD pro fiskální rok 2016-17 ke studiu GPVG v Kalifornii. Na počátku roku 2016 byla infikovaná réva lokalizována pouze v Napa County, ale dosud nebyly zjištěny žádné stopy viru na révě z okresů Sonoma, San Luis Obispo, Monterey, Santa Cruz, San Benito, Santa Barbara, Fresno, Madera, Merced ani San Joaquin.

A jen některé odrůdy

Průzkum v roce 2016 zjistil GPGV ve vzorcích odrůd Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Malbec, Merlot, Petit Verdot, Pinot Noir, Zinfandel, Viognier, Sauvignon Musque a podnoží 1616C. Na jedné nově osázené vinici v Napa bylo 100% vzorků testované révy infikováných. Al Rwahnih shrnul, že vinice byla osázena v roce 2014 a první pupeny se objevily v roce 2015, což naznačuje, že virus měly sazenice révy už při jejich výsadbě.
Nyní už mohou i některé kalifornské komerční laboratoře testovat samy přítomnost GPGV.

Český výzkum

Podle loňských závěrů týmu z Výzkumného úsatvu rostlinné výroby pod vedením Petra Komínka a jeho projektu Molekulární analýza izolátů nového viru révy vinné - Grapevine Pinot gris virus je tento nedávno popsaný virus na révách v Česku pravděpodobně značně rozšířen.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.