Přeskočit na hlavní obsah

Po evropské můře mají ve vinicích v Napa evropský virus

Rulandský virus

Ještě než se v kalifornských vinicích rozloučili se škůdcem s americkým názvem European Grapevine Moth, získali pěstitelé v Napa další evropský dárek, Grapevine Pinot Gris virus (GPGV). 
Vinice v Napa Valley, St. Helena
Ten dosud ohrožoval hlavně vinohrady v zemích jako jsou Česko, Slovensko, Itálie, Francie, Německo, Řecko, Turecko, Španělsko, Portugalsko, Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Černá Hora, Bosna, Makedonie, Rumunsko a dále na východ Ukrajina, Gruzie, Čína, Jižní Korea a Japonsko, ale už i v Kanadě. Nyní se přidaly Spojené státy.

Začalo to v Alto Adige

Symptomy nemoci šířené s GPGV byly poprvé pozorovány v severoitalské provincii Trento ve vinicích v Alto Adige v roce 2003. V roce 2012 tento virus oficiálně uznali italští výzkumníci jako nový. 
Symptomem nemoci je mramorování listu, jeho zakrnění a deformace, zpoždění růstu révy, zakrslý kmínek a z toho vyplývající snížení výnosů. Na evropských vinicích byly hlášeny dopady nejen na růst révy, ale i na kvalitu hroznů a zkoumají se dopady i na dozrávání a na chemické složení bobule.
Jak název viru napovídá, byly jeho projevy zpočátku spojeny s italskými výsadbami Pinot Gris, Pinot Grigio, Pinot Blanc, Pinot Noir, Tramín, Tocai friulano a Glera, známá dříve jako Prosecco. Bohužel byl později zjištěn i na modrých odrůdách ve vinicích v Bordeaux a na dalších italských odrůdách.

V Kalifornii zatím jen Napa

V roce 2015 oznámila komerční testovací laboratoř Agri-Analysis z kalifornského Davisu, že sedm keřů révy ze čtyř samostatných vinic Napa Valley bylo pozitivně testováno na přítomnost GPGV. Testovaný výběr zahrnoval odrůdy Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Chardonnay. To byl první záznam nákazy ve Spojených státech.
Velkou neznámou u tohoto viru stále zůstává, že jeho detekce na révě nemusí vždy nutně znamenat příznaky onemocnění a vliv na její zdraví.
Nadace American Vineyard Foundation (AVF) proto udělila týmu pod vedením Al Rwahniho výzkumný grant ve výši 120.300 USD pro fiskální rok 2016-17 ke studiu GPVG v Kalifornii. Na počátku roku 2016 byla infikovaná réva lokalizována pouze v Napa County, ale dosud nebyly zjištěny žádné stopy viru na révě z okresů Sonoma, San Luis Obispo, Monterey, Santa Cruz, San Benito, Santa Barbara, Fresno, Madera, Merced ani San Joaquin.

A jen některé odrůdy

Průzkum v roce 2016 zjistil GPGV ve vzorcích odrůd Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Malbec, Merlot, Petit Verdot, Pinot Noir, Zinfandel, Viognier, Sauvignon Musque a podnoží 1616C. Na jedné nově osázené vinici v Napa bylo 100% vzorků testované révy infikováných. Al Rwahnih shrnul, že vinice byla osázena v roce 2014 a první pupeny se objevily v roce 2015, což naznačuje, že virus měly sazenice révy už při jejich výsadbě.
Nyní už mohou i některé kalifornské komerční laboratoře testovat samy přítomnost GPGV.

Český výzkum

Podle loňských závěrů týmu z Výzkumného úsatvu rostlinné výroby pod vedením Petra Komínka a jeho projektu Molekulární analýza izolátů nového viru révy vinné - Grapevine Pinot gris virus je tento nedávno popsaný virus na révách v Česku pravděpodobně značně rozšířen.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania