Přeskočit na hlavní obsah

Rakouský sekt chce být špičkový a i v zahraničí respektovaný

Tři jakostní stupně

Jak jsme informovali v listopadu 2015, v Rakousku dokončili přípravu nové klasifikace rakouských sektů s označením původu, které ponesou název Österreichische Sekt mit geschützter Ursprungsbezeichnung (g.U.). 
Na sklonku minulého roku tuto klasifikaci jako nařízení podepsal Andrä Rupprechter, spolkový ministr zemědělství, lesnictví, životního prostředí a vodního hospodářství.
Třístupňové označení jednotlivých jakostních úrovní je "Klassik", "Reserve" a "Große Reserve." Cílem přijetí normy je zajistit domácí špičkovou produkci šumivých vín i jejich mezinárodní věhlas.

Norma jako vánoční dárek

Po dvouletém procesu nastavování kvality rakouského šumivého vína se jeho producenti shodli na sjednocení přísných pravidel.
Tato pravidla rakouských jakostních šumivých vín stanovili společně Österreichisches Sektkomitee, Österreich Wein Marketing (ÖWM) i odborníci z komor a z ministerstva zemědělství.
Nyní se konečně podařilo právně zakotvit tato pravidla ve formě nařízení a dát jim potřebnou platnost. Sektkomitee spolu s Ferry Maierem, nově jmenovaným ambasadorem rakouského šumivého vína, potvrdili, že pravidla stanovení původu a dodržení jeho jakosti zaručí rakouskému sektu být úspěšný nejen na domácícm trhu, ale zejména v zahraničí.
Herbert Jagersberger, předseda Sektkomitee, doplnil: "Dlouho očekávané podepsání tohoto nařízení byl vánoční dárek rakouským producentům šumivých vín."

Zárukou kvality je původ

Stupeň "Klassik" definuje přísné minimální požadavky a garantuje především původ hroznů pro základní víno z určité spolkové země a minimální dobu ležení na kvasinkách devět měsíců. Označení "Reserve" mohou nést výhradně sekty vyrobené tradiční metodou kvašením v lahvi. Hrozny a základní víno musí pocházet z vinařské oblasti spolkové země. Doba zrání nesmí překročit 18 měsíců.
Nejvyšší úrovní "Große Reserve" mohou být označovány sekty, pro něž byly hrozny sklizeny a presovány výlučně v jedné vinařské oblasti a podle té mohou být také označeny. Na kvasinkách musí ležet alespoň třicet měsíců a tyto sekty mohou přijít na trh nejdříve tři roky po sklizni.

Na trhu už letos

Jednotlivé stupně zahrnují také další podmínky jakosti jako je práce ve vinici, ruční sklizeň, maximální výnos nebo jemné lisování.
První rakouské sekty s tímto chráněným označením původu budou na trhu už v roce 2017. Konzumenti je poznají podle známé červeno-bílo-červené záklopky na uzávěru lahve, používané dosud pouze na rakouských jakostních vínech.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.