Přeskočit na hlavní obsah

Bude novozélandský Pinot Gris dohánět pověst a produkci Sauvignonu?

Prosadí se na mezinárodním trhu další novozélandský objev?

Novozélandští producenti hledají "druhou" bílou odrůdu, která by se mohla vyrovnat pověsti Sauvignonu. Po letech se zdá, že by to mohl Pinot Gris.
Jeho výsadba se v posledních sedmi letech zdvojnásobila na zhruba 2.700 hektarů, což z něj činí čtvrtou nejrozšířenější odrůdu po Sauvignon Blanc, Chardonnay a Pinot Noir.
V kontrastu s tím klesá výsadba Rieslingu, o kterém se předpokládalo, že právě on by mohl být tou "druhou" novozélandskou odrůdou. I Chardonnay je v mírném poklesu.

Zatím jen desetina Sauvignonu, ale záleží na spotřebitelích

"Je to kategorie, která je na vzestupu - nemůžeme se jí nabažit ani doma," říká Simon Kelly, evropský ředitel prodeje vinařství Yealands.
Už dříve se vinaři snažili najít správný novozálandský styl Pinot Gris. "Produkovali jsme vína se 14% alc. a 10 gramy zbytkového cukru," říká Kelly. "Ale vyšší obsah kyselin nám pomáhá udržet sušší styl. Nelze zatím říci, že je to naše velká bílá naděje, ale je to určitě vynikající styl. Řekl bych, že je to největší výzva a alternativa k našemu Sauvignon Blanc," uzavírá Kelly.
Produkce Pinot Gris se v současnosti pohybuje kolem 7% z veškeré produkce vín Nového Zélandu, který je ze 70% zcela ovládaný Sauvignon Blanc.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.