Přeskočit na hlavní obsah

Bulharský vinařský export roste

Ztráty na ruském trhu

Doby, kdy bylo Bulharsko druhým největším producentem vína na světě, jsou pryč ale budoucnost bulharského vinařského průmyslu je světlá.
Ze 130 milionů litrů vína celkem vyprodukovaných v Bulharsku v roce 2015 půjde na export více než 50 milionů litrů, řekla v neděli Dessislava Taneva, bulharská ministryně zemědělství.
Taneva se na tradiční bulharský vinařský svátek Trifon Zarezan připadající na 14. února účastnila rituálu řezu révy ve vinařství Bessa Valley v obci Ognianovo v regionu Pazardjik.
Řekla, že této úrovně vývozu bylo dosaženo navzdory omezením na ruském trhu a dodala, že Bulharsko zaznamenalo rekordní nárůst exportu do Číny, Velké Británie a Německa.

Kapacity pro další růst

"Jsou to země, jejichž spotřebitelé mají vysoké nároky, a skutečnost, že jsme s vývozem uspěli na takových trzích ukazuje, že Bulharsko produkuje výjimečně kvalitní vína a potvrzuje profesionalitu všech, ktěří pracují ve vinohradnictví a vinařství," řekla Taneva. Vyzvala všech 262 bulharských vinařských firem k produkci vína, které bude i nadále inovativní.
"Vinařský průmysl je rozhodně jedním z odvětví, které je konkurenceschopné, high-tech, exportně orientované a známé na zahraničních trzích a má vyhlídky na silný růst," doplnila Taneva.
Podle ministryně disponuje Bulharsko modernizovanými zařízeními a technologickými kapacitami k produkci téměř 200 milionů litrů vína. Významným trendem je, že se mnoho vinařství orientuje na výrobu a export vína té nejvyšší třídy.

Pražská spojka k Bessa Valley

K vlastníkům vinařství Bessa Valey patří Karl-Heinz Hauptmann, jehož společnost Europe Capital Management sídlila v Praze, a hrabě Stephan von Neipperg, kterému patří šest vinařství v Bordeaux: Chateau Canon La Gaffeliere, La Mondotte, Chateau Clos de l'Oratoire, Chateau Peyreau, Chateau d'Aiguilhe a Clos Marsalette.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný