Přeskočit na hlavní obsah

Bulharský vinařský export roste

Ztráty na ruském trhu

Doby, kdy bylo Bulharsko druhým největším producentem vína na světě, jsou pryč ale budoucnost bulharského vinařského průmyslu je světlá.
Ze 130 milionů litrů vína celkem vyprodukovaných v Bulharsku v roce 2015 půjde na export více než 50 milionů litrů, řekla v neděli Dessislava Taneva, bulharská ministryně zemědělství.
Taneva se na tradiční bulharský vinařský svátek Trifon Zarezan připadající na 14. února účastnila rituálu řezu révy ve vinařství Bessa Valley v obci Ognianovo v regionu Pazardjik.
Řekla, že této úrovně vývozu bylo dosaženo navzdory omezením na ruském trhu a dodala, že Bulharsko zaznamenalo rekordní nárůst exportu do Číny, Velké Británie a Německa.

Kapacity pro další růst

"Jsou to země, jejichž spotřebitelé mají vysoké nároky, a skutečnost, že jsme s vývozem uspěli na takových trzích ukazuje, že Bulharsko produkuje výjimečně kvalitní vína a potvrzuje profesionalitu všech, ktěří pracují ve vinohradnictví a vinařství," řekla Taneva. Vyzvala všech 262 bulharských vinařských firem k produkci vína, které bude i nadále inovativní.
"Vinařský průmysl je rozhodně jedním z odvětví, které je konkurenceschopné, high-tech, exportně orientované a známé na zahraničních trzích a má vyhlídky na silný růst," doplnila Taneva.
Podle ministryně disponuje Bulharsko modernizovanými zařízeními a technologickými kapacitami k produkci téměř 200 milionů litrů vína. Významným trendem je, že se mnoho vinařství orientuje na výrobu a export vína té nejvyšší třídy.

Pražská spojka k Bessa Valley

K vlastníkům vinařství Bessa Valey patří Karl-Heinz Hauptmann, jehož společnost Europe Capital Management sídlila v Praze, a hrabě Stephan von Neipperg, kterému patří šest vinařství v Bordeaux: Chateau Canon La Gaffeliere, La Mondotte, Chateau Clos de l'Oratoire, Chateau Peyreau, Chateau d'Aiguilhe a Clos Marsalette.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.