Přeskočit na hlavní obsah

Aplikace, která racionalizuje postup sklizně

Alikace sleduje zralost a zdraví hroznů

Také vinařství De Bortoli Wines se připojilo k využívání webové aplikace VineAccess, která umožňuje testovat hrozny pěstitelů, dokud jsou ještě ve vinicích. Všichni mají možnost nahrávat své údaje o produkci, jako je kvalita plodů, rychlost zrání nebo postup postřiků.
Dříve musel malý tým De Bortoli testovat mnoho vinic během všech fází zrání, což komplikovalo proces sklizně a dodávání hroznů do výroby. To také znamenalo zvýšení rizika přezrání hroznů nebo hromadění nákladních vozů před váhou vinařství, když na vrcholu sklizně není ani dostatek personálu ke kontrole hroznů, ani produkční kapacity.

Ukládání pěstitelských postupů

"Hrozny jsme sklízeli příliš brzy, jindy příliš pozdě, případně jsme nedokázali reagovat na choroby nebo na nezbytnou dobu degradace používaných postřiků," potvrzuje manažer Bill Robertson.
"VineAccess umožňuje našim pěstitelům uložit své postřikové deníky online a my můžeme spolu s nimi sledovat jejich činnost a vliv na dodávky hroznů, které máme nasmlouvané. S těmito znalostmi můžeme předpovídat optimální dobu sklizně i nárůst případných rizik onemocnění a přijmout příslušná opatření mnohem dříve, než bychom toho byli jinak schopní."

Hladký průběh sklizně

Před zavedením tohoto přístupu přiváželi pěstitelé hrozny až do vinařství De Bortoli, kde teprve probíhala kontrola hroznů a na vrcholu sezóny to také znamenalo hodiny stání ve frontě na výkup hroznů. Nyní může vinařství plánovat příjezd vozů s úrodou s patnáctiminutovou přesností.
"To nám dostatečně stačí na testy hroznů, kontrolu dokladů a zvážení dodávky, což odstranilo tlak na mnoha úzkých místech v celém procesu," potvrzuje Robertson.
Třetí generace vlastníků rodinného vinařství De Bortoli, založeného Vittoriem a Giuseppinou De Bortoli v roce 1928

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.