Přeskočit na hlavní obsah

Vinařství d'Arenberg způsobilo svou etiketou poprask

d'Arenberg obviněn ze sexismu

Populární jihoasutralské vinařství bylo obviněné ze sexismu kvůli nové etiketě, která ve svém názvu odkazuje na "tři mladé blondýny", ale vinař říká, že je to jen vtipný marketing.
Na trh uvedené červené The Old Bloke & The Three Young Blondes 2011 za 200 AUD poukazuje svým názvem na původ hroznů v cuvée. Shiraz pochází ze starých vinic a tři bílé odrůdy Roussanne, Viognier and Marsanne byly vysázené v devadesátých letech v McLaren Vale.
Jak sám vlastník vinařství Chester Osborn uvádí "Někdo by mohl žertovat, že starý chlap je Chester a tři mladé blondýnky jsou jeho dcery, už pátá generace, který navazuje na tradici d'Arenberg. Každá z těchto charakteristik je zastoupená na etiketě jako vystřižená silueta. Stejně jako samotné víno se i čtyři osobnosti "mísí" dohromady."

Reakce dámské společnosti

Jane Thomson, tato zakladatelka téměř pětisetčlenné skupiny Fabulous Ladies Wine Society po získání informací o novém víně ve středu komentovala: "Prostě si myslím, že je to další případ každodenního sexismu v praxi."
Později doplnila, že ví na co název odkazuje a ze strany vinařství se zdá všechno velmi nevinné, ale musíte to předem vědět. "Musela jsem se sama sebe ptát, co by to znamenalo, kdybychom neznali pozadí."
Chester Osborn a jeho společnost McLaren Vale nejsou novým sporem ani překvapení, protože už museli změnit název svého šumivého vína DADD, neboť bylo podobné Champagne MUMM. Toto šumivé se nyní jmenuje Pollyanna Polly.
Vždy osobitý Osborn reagoval svým obvyklým uvolněným způsobem a prohlašoval, že nikdy nedošlo k úmyslu někoho názvem vína urazit a odkázal i na historii označování dalších vín jeho společnosti.
"Většina našich názvů na etiketách je docela šílená a je v nich nějaký humor. Tento název je stejného druhu."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.