Přeskočit na hlavní obsah

Zvěř ve službách vinařů

Zvířata ve vinohradu

Rostoucí počet vinařství na světě přechází na organické a biodynamické pěstitelství a někteří pro kontrolu plevele a dalších škůdců bez využití chemických látek využívají zvířata.

Ovce

Nyetimber-sheep-630x417
Ovce pomáhají s pletím vinic. Na konci ledna anglický výrobce sektů Nyetimber poslal 400 ovcí na své vinohrady v západním Sussexu a dalších 200 na vinice v Hampshire. Ve vinicích se budou pást do konce února a pak se vrátí na své farmy.

Prasata

Yealands-KuneKune-630x417
Peter Yealand ve svém novozélandském vinařství Yealands Wine experimentuje s různými zvířaty. Tyto prasátka používá pro pletí. Na rozdíl od jiných druhů prasat tato žerou plevel, ale nerozryjí okolní půdu.

Ovce Babydoll

Yealands_babydoll-Sheep_004-630x417
Ovce Olde English Babydoll Southdown Sheep také pracují u Yealanda, jejich výhodou je nízký vzrůst a proto nedosahují na hrozny. Dříve se Peter Yelaand snažil využít i obří morčata, ale bohužel je lovili místní jestřábi.

Psi

Dogs-vineyards-630x417
Kde jsou ovce, musí být ovčáci. V Navarro Vineyards mají psy, kteří ovce organizují a chrání je před predátory.

Husygeese-Navvarra-630x417

Husy lze nalézt ve vinicích od Velké Británie přes Kalifornii až k Chile. Také pomáhají s regulací plevele

Slepice

Chicken-vineyards-WI-630x417
Využívají se v mnoha vinohradech pro regulaci plevele a škůdců. Kromě toho je slepičí hnůj někdy používán v kompostu.

JestřábiFalcon-vineyards-630x417

Tito predátoři odhánějí nálety ptáků na zrající hrozny. 

Rys

Bobcat-630x417
Rys také pomáhá při odpuzování škůdců - zejména zajíců a zemních veverek - kteří žerou hrozny nebo poškozují révu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný