Přeskočit na hlavní obsah

Mario Andretti a jeho kalifornské vinařství Andretti Winery

Andretti Winery v Oak Knoll District

Mario Gabriele Andretti vyhrál světovou sérii závodů Formule 1 v roce 1978, ve svých osmatřiceti letech. V roce 1994 se se světem automobilových závodů rozloučil a při oslavách, které odchod provázely, se seznámil s vinařským byznysem. 
O dva roky později spolu s dlouholetým přítelem Joe Antoninim, bývalým generálním ředitelem společnosti Kmart (která sponzorovala Andrettiho závodní tým) koupili vinařství s jedenadvaceti hektary vinic na severu kalifornské Napa v Oak Knoll District. Vinařství s názvem Andretti Winery obnovili v toskánském duchu a postavili degustační místnosti a penzion. 

Vinice a víno

K dnešními dni vlastní 17 hektarů vinic, na kterých pěstují Chardonnay, Merlot, Cabernet Sauvignon, Sauvignon Blanc a Pinot Grigio. Vinařství s degustační místností jsou otevřené denně a degustace přijdou na 15 až 45 USD.
Sklepmistrem vinařství je Bob Pepi, který sám vlastní věhlasné vinařství Pepi Winery a je kalifornským průkopníkem Sauvignon Blanc a Sangiovese.
Andretti Winery produkuje širokou škálu super prémiových vín v cenách 40 až 50 USD a prodává také malé množství vína původem z Itálie.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný