Přeskočit na hlavní obsah

Dokázáno: víno s plastovým korkem vydrží tři roky

Plast je spolehlivý

Je to oficiální: Výzkumný ústav vinařský a zahradnický v Geisenheimu potvrdil, že víno uzavřené syntetickým korkem "nomacorc" stejnojmenného výrobce skladované za normální teploty má trvanlivost tři roky. Až dosud byla vědecky prokázaná trvanlivost při použití těchto uzávěrů dva roky.
Srovnávací testy lahví uzavřených přírodním korkem, šroubovacím uzávěrem a nomacorcem přinesly významné výsledky. Všechna vína s plastovými uzávěry, ležící nebo stojící při teplotě 15 stupňů Celsia nevykazovala po uplynutí tří let žádné senzorické rozdíly. Vína s nomacorcem vykazovala průměrné hodnoty, zatímco u vín s přírodním korkem výzkumníci zaznamenali výkyvy směrem nahoru i dolů.

Rozvoj inovativních uzávěrů

V kooperaci s Výzkumným ústavem chce Nomacorc své vedoucí postavení na trhu ve výrobě plastových korků i nadále posilovat. Budoucím záměrem je připravit vhodné uzávěry pro různé druhy vín tak, aby pro ně bylo v lahvi vždy odpovídající množství vzduchu. 
Do roku 1999 nebyl o nomacorc ve Spojených státech zájem. Ale už o rok později tento uzávěr dobyl evropský trh. Mateřská společnost sídlí v Zebulonu v Severní Karolíně, odkud polotovary dodává do evropského závodu v Thimister-Clermont ve východní Belgii, kde je dále zušlechťují.
Společnost Nomacorc spolu se společností Ohlinger patří do severoamerické skupiny Vinventions, která ročně prodá 2,5 miliardy uzávěrů, které tak lze najít na každé osmé lahvi vína na světě. Od loňského listopadu je distributorem skleněných patentovaných skleněných uzávěrů Vinolok českého producenta Preciosa.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.