Přeskočit na hlavní obsah

Dokázáno: víno s plastovým korkem vydrží tři roky

Plast je spolehlivý

Je to oficiální: Výzkumný ústav vinařský a zahradnický v Geisenheimu potvrdil, že víno uzavřené syntetickým korkem "nomacorc" stejnojmenného výrobce skladované za normální teploty má trvanlivost tři roky. Až dosud byla vědecky prokázaná trvanlivost při použití těchto uzávěrů dva roky.
Srovnávací testy lahví uzavřených přírodním korkem, šroubovacím uzávěrem a nomacorcem přinesly významné výsledky. Všechna vína s plastovými uzávěry, ležící nebo stojící při teplotě 15 stupňů Celsia nevykazovala po uplynutí tří let žádné senzorické rozdíly. Vína s nomacorcem vykazovala průměrné hodnoty, zatímco u vín s přírodním korkem výzkumníci zaznamenali výkyvy směrem nahoru i dolů.

Rozvoj inovativních uzávěrů

V kooperaci s Výzkumným ústavem chce Nomacorc své vedoucí postavení na trhu ve výrobě plastových korků i nadále posilovat. Budoucím záměrem je připravit vhodné uzávěry pro různé druhy vín tak, aby pro ně bylo v lahvi vždy odpovídající množství vzduchu. 
Do roku 1999 nebyl o nomacorc ve Spojených státech zájem. Ale už o rok později tento uzávěr dobyl evropský trh. Mateřská společnost sídlí v Zebulonu v Severní Karolíně, odkud polotovary dodává do evropského závodu v Thimister-Clermont ve východní Belgii, kde je dále zušlechťují.
Společnost Nomacorc spolu se společností Ohlinger patří do severoamerické skupiny Vinventions, která ročně prodá 2,5 miliardy uzávěrů, které tak lze najít na každé osmé lahvi vína na světě. Od loňského listopadu je distributorem skleněných patentovaných skleněných uzávěrů Vinolok českého producenta Preciosa.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben