Přeskočit na hlavní obsah

Dokázáno: víno s plastovým korkem vydrží tři roky

Plast je spolehlivý

Je to oficiální: Výzkumný ústav vinařský a zahradnický v Geisenheimu potvrdil, že víno uzavřené syntetickým korkem "nomacorc" stejnojmenného výrobce skladované za normální teploty má trvanlivost tři roky. Až dosud byla vědecky prokázaná trvanlivost při použití těchto uzávěrů dva roky.
Srovnávací testy lahví uzavřených přírodním korkem, šroubovacím uzávěrem a nomacorcem přinesly významné výsledky. Všechna vína s plastovými uzávěry, ležící nebo stojící při teplotě 15 stupňů Celsia nevykazovala po uplynutí tří let žádné senzorické rozdíly. Vína s nomacorcem vykazovala průměrné hodnoty, zatímco u vín s přírodním korkem výzkumníci zaznamenali výkyvy směrem nahoru i dolů.

Rozvoj inovativních uzávěrů

V kooperaci s Výzkumným ústavem chce Nomacorc své vedoucí postavení na trhu ve výrobě plastových korků i nadále posilovat. Budoucím záměrem je připravit vhodné uzávěry pro různé druhy vín tak, aby pro ně bylo v lahvi vždy odpovídající množství vzduchu. 
Do roku 1999 nebyl o nomacorc ve Spojených státech zájem. Ale už o rok později tento uzávěr dobyl evropský trh. Mateřská společnost sídlí v Zebulonu v Severní Karolíně, odkud polotovary dodává do evropského závodu v Thimister-Clermont ve východní Belgii, kde je dále zušlechťují.
Společnost Nomacorc spolu se společností Ohlinger patří do severoamerické skupiny Vinventions, která ročně prodá 2,5 miliardy uzávěrů, které tak lze najít na každé osmé lahvi vína na světě. Od loňského listopadu je distributorem skleněných patentovaných skleněných uzávěrů Vinolok českého producenta Preciosa.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…