Přeskočit na hlavní obsah

Dokázáno: víno s plastovým korkem vydrží tři roky

Plast je spolehlivý

Je to oficiální: Výzkumný ústav vinařský a zahradnický v Geisenheimu potvrdil, že víno uzavřené syntetickým korkem "nomacorc" stejnojmenného výrobce skladované za normální teploty má trvanlivost tři roky. Až dosud byla vědecky prokázaná trvanlivost při použití těchto uzávěrů dva roky.
Srovnávací testy lahví uzavřených přírodním korkem, šroubovacím uzávěrem a nomacorcem přinesly významné výsledky. Všechna vína s plastovými uzávěry, ležící nebo stojící při teplotě 15 stupňů Celsia nevykazovala po uplynutí tří let žádné senzorické rozdíly. Vína s nomacorcem vykazovala průměrné hodnoty, zatímco u vín s přírodním korkem výzkumníci zaznamenali výkyvy směrem nahoru i dolů.

Rozvoj inovativních uzávěrů

V kooperaci s Výzkumným ústavem chce Nomacorc své vedoucí postavení na trhu ve výrobě plastových korků i nadále posilovat. Budoucím záměrem je připravit vhodné uzávěry pro různé druhy vín tak, aby pro ně bylo v lahvi vždy odpovídající množství vzduchu. 
Do roku 1999 nebyl o nomacorc ve Spojených státech zájem. Ale už o rok později tento uzávěr dobyl evropský trh. Mateřská společnost sídlí v Zebulonu v Severní Karolíně, odkud polotovary dodává do evropského závodu v Thimister-Clermont ve východní Belgii, kde je dále zušlechťují.
Společnost Nomacorc spolu se společností Ohlinger patří do severoamerické skupiny Vinventions, která ročně prodá 2,5 miliardy uzávěrů, které tak lze najít na každé osmé lahvi vína na světě. Od loňského listopadu je distributorem skleněných patentovaných skleněných uzávěrů Vinolok českého producenta Preciosa.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.