Přeskočit na hlavní obsah

Novozélandská vína bezcelně do dalších sedmi zemí

Nové bezcelní trhy

Todd McClay, ministr zahraničí a obchodu Nového Zélandu, ve čtvrtek 7. dubna na návštěvě v Marlborough oznámil dosažení dohody v rámci Trans-Pacific Partnership (TPP). "Do zemí TPP prodáváme víno v hodnotě téměř miliardy NZD. Spojené státy jsou největším importním cílem pro novozélandská vína a jen na tento trh importujeme téměř za půl miliardy NZD ročně. Nikdy jsme nedosáhli bezcelního přístupu, ale nyní s TPP jsme přesně toho dosáhli - téměř všechna cla jsou eliminována na vstupu," řekl McClay. Tyto dohody povedou podle něj k růstu exportu a nárůstu pracovních míst.

Výhodné mezistátní obchodní dohody

I za růstem australského exportu do Japonska, Číny a Koreje stojí obdobné bilaterální dohody. Sedmi novými bezcelními trhy pro Nový Zélend jsou Spojené státy, Japonsko, Kanada, Mexiko, Peru, Malajsie a Vietnam. "Vinaři z Nového Zélandu budou těžit především z nízkých cel na rozvíjejících se trzích. Mexiko má v současné době clo 20% a Vietnam 50%. Redukce a případné úplné odstraňování těchto cel bude povzbuzovat export produkce našich vinařů na nové trhy."
"Získáme ale i na našich velkých trzích. Do Kanady exportujeme víno za více než 100 milionů NZD ročně a všechna cla budou eliminována, jakmile dohoda TPP vstoupí v platnost."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný