Přeskočit na hlavní obsah

Novozélandská vína bezcelně do dalších sedmi zemí

Nové bezcelní trhy

Todd McClay, ministr zahraničí a obchodu Nového Zélandu, ve čtvrtek 7. dubna na návštěvě v Marlborough oznámil dosažení dohody v rámci Trans-Pacific Partnership (TPP). "Do zemí TPP prodáváme víno v hodnotě téměř miliardy NZD. Spojené státy jsou největším importním cílem pro novozélandská vína a jen na tento trh importujeme téměř za půl miliardy NZD ročně. Nikdy jsme nedosáhli bezcelního přístupu, ale nyní s TPP jsme přesně toho dosáhli - téměř všechna cla jsou eliminována na vstupu," řekl McClay. Tyto dohody povedou podle něj k růstu exportu a nárůstu pracovních míst.

Výhodné mezistátní obchodní dohody

I za růstem australského exportu do Japonska, Číny a Koreje stojí obdobné bilaterální dohody. Sedmi novými bezcelními trhy pro Nový Zélend jsou Spojené státy, Japonsko, Kanada, Mexiko, Peru, Malajsie a Vietnam. "Vinaři z Nového Zélandu budou těžit především z nízkých cel na rozvíjejících se trzích. Mexiko má v současné době clo 20% a Vietnam 50%. Redukce a případné úplné odstraňování těchto cel bude povzbuzovat export produkce našich vinařů na nové trhy."
"Získáme ale i na našich velkých trzích. Do Kanady exportujeme víno za více než 100 milionů NZD ročně a všechna cla budou eliminována, jakmile dohoda TPP vstoupí v platnost."

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania