Přeskočit na hlavní obsah

Výzkum to dokázal. Vůně alkoholu je opojná

Pokus s maskami

V poslední době vědci zjistili, že alkohol může ovlivnit člověka nejen jeho požitím. Podle studie provedené na Edge Hill University a v březnu zveřejněné dokonce i jen vůně alkoholu může poškodit naše správné chování. Výsledky této studie byly publikovány v časopisu Psychopharmacology.
V průběhu počítačem sledovaného výzkumu byli jeho účastníci požádáni, aby jedni nosili masku namočenou v alkoholu a druzí v nealkoholické citrusové šťávě. Dále byli všichni účastníci vyzváni, aby stiskli tlačítko počítače pokaždé, když se na displeji zobrazí písmeno "K" nebo obrázek láhve piva.

Výsledek pokusu

Výzkumníci měřili, kolikrát účastníci stiskli tlačítko chybně. Tyto falešné poplachy signalizují snížení schopnosti účastníka kontrolovat své chování. Docentka Rebecca Monk řekla, že výpočty prokázaly, že počet chyb u lidí s "alko" maskami překročil počet chyb učastníků v "citrusových" maskách.
"Tento výzkum je prvním pokusem prozkoumat další spouštěče účinků alkoholu, například vůní, které by mohly narušit schopnost lidí zdržet se určitého chování. V průběhu experimentu se ukázalo, že právě vůně alkoholu zhoršuje schopnost účastníků kontrolovat své chování," uvedla.
Podle výzkumníků mohou tato zjištění pomoci vědcům v dosažení pokroku v pochopení mechanismů závislostí i na návykových látkách.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný