Přeskočit na hlavní obsah

Výzkum to dokázal. Vůně alkoholu je opojná

Pokus s maskami

V poslední době vědci zjistili, že alkohol může ovlivnit člověka nejen jeho požitím. Podle studie provedené na Edge Hill University a v březnu zveřejněné dokonce i jen vůně alkoholu může poškodit naše správné chování. Výsledky této studie byly publikovány v časopisu Psychopharmacology.
V průběhu počítačem sledovaného výzkumu byli jeho účastníci požádáni, aby jedni nosili masku namočenou v alkoholu a druzí v nealkoholické citrusové šťávě. Dále byli všichni účastníci vyzváni, aby stiskli tlačítko počítače pokaždé, když se na displeji zobrazí písmeno "K" nebo obrázek láhve piva.

Výsledek pokusu

Výzkumníci měřili, kolikrát účastníci stiskli tlačítko chybně. Tyto falešné poplachy signalizují snížení schopnosti účastníka kontrolovat své chování. Docentka Rebecca Monk řekla, že výpočty prokázaly, že počet chyb u lidí s "alko" maskami překročil počet chyb učastníků v "citrusových" maskách.
"Tento výzkum je prvním pokusem prozkoumat další spouštěče účinků alkoholu, například vůní, které by mohly narušit schopnost lidí zdržet se určitého chování. V průběhu experimentu se ukázalo, že právě vůně alkoholu zhoršuje schopnost účastníků kontrolovat své chování," uvedla.
Podle výzkumníků mohou tato zjištění pomoci vědcům v dosažení pokroku v pochopení mechanismů závislostí i na návykových látkách.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.