Přeskočit na hlavní obsah

Trest smrti za domácí pálení alkoholu v indickém státě Bihár

Stát bez alkoholu

Ve státě Bihár ve východní Indii vstoupil 1. dubna v platnost úplný zákaz výroby, prodeje a konzumace alkoholických nápojů a jeho domácím producentům hrozí trest smrti. Uvedl to Nitish Kumar, předseda vlády Biháru. "Krátkou výjimku na dobu šesti měsíců získávají maloobchodní prodejny, restaurace a bary s velkými zásobami alkoholu, které se nachází ve velkých městech," řekl.
Kumar uvedl, že "pro obyvatele venkovských oblastí je zákaz úplný a bezpodmínečný," aby se zabránilo domácí konzumaci alkoholických nápojů, a pokud někdo bude alkohol pálit sám doma, "bude mu hrozit trest smrti nebo doživotí."
Slib zakázat alkohol vydal Kumar vydal v červenci 2015, po svém vítězství ve volbách. Bihár se tak stal čtvrtým indickým státem, po Kérale, Gudžarátu a Nágálandu, který zcela zakázal výrobu, prodej, přepravu a konzumaci alkoholu.

Důvodem byl růst konzumace 

V posledních letech boj proti alkoholu v této zemi nabral na obrátkách, protože na konci minulého století se počet lidí závislých na alkoholu zvýšil o třetinu. Zatímco piva spotřebují Indové 6,8% z celého spotřeby alkoholu a vína 0,1%, lihovin zkonzumují 93,1% z celku 28,7 litrů čistého alkoholu na obyvatele ročně. Kromě toho značná část indického obyvatelstva žije v chudobě a lidé si nemohou dovolit vysoce kvalitní alkohol, proto musí kupovat nekvalitní nápoje, což často vede k hromadným otravám.
V poslední den legálního obchodu, dne 31. března, se prodejci v celém státě snažili zbavit svého zboží a stály se dlouhé fronty a strhly se i uliční boje. V hlavním městě Biháru, Patně, buldozery a traktory rozdrtily 1. dubna asi 1,35 milionu lahví whisky a ginu v celkové hodnotě asi 30 miliard rupií (téměř 450 milionů USD). 
Všichni 243 poslanci Biháru porohlásili, že plně podporují politiku vlády a dobrovolně se vzdávají konzumace alkoholu.

Prodeje v Nepálu rostou

Kompletní zákaz alkoholu v Biháru je spásou pro malé obchodníky v Nepálu, kteří prodávají nekvalitní alkohol. Zprávy hovoří, že došlo k náhlému nárůstu v malých prodejnách podél hranice Indie s Nepálem, které cílí na zákazníky z Biháru.
Úřady z indických pohraničních okresů hledaly pomoc u svých protějšků na nepálské straně a žádaly je o kontrolu možného pašování alkoholu a zvýšení dozoru podél hranice.
Toyam Rai, důstojník z okresu Sunsari který vedl nepálský tým, řekl, že vzhledem k otevřené mezinárodní hranici byla vysoká pravděpodobnost, že k pašování alkoholu z Nepálu do Indie dojde.
Nepálci také spotřebují 28,8 litrů čistého alkoholu na obyvatele ročně, z toho je téměř polovina piva a trochu víc než polovina lihovin.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.