Přeskočit na hlavní obsah

Trest smrti za domácí pálení alkoholu v indickém státě Bihár

Stát bez alkoholu

Ve státě Bihár ve východní Indii vstoupil 1. dubna v platnost úplný zákaz výroby, prodeje a konzumace alkoholických nápojů a jeho domácím producentům hrozí trest smrti. Uvedl to Nitish Kumar, předseda vlády Biháru. "Krátkou výjimku na dobu šesti měsíců získávají maloobchodní prodejny, restaurace a bary s velkými zásobami alkoholu, které se nachází ve velkých městech," řekl.
Kumar uvedl, že "pro obyvatele venkovských oblastí je zákaz úplný a bezpodmínečný," aby se zabránilo domácí konzumaci alkoholických nápojů, a pokud někdo bude alkohol pálit sám doma, "bude mu hrozit trest smrti nebo doživotí."
Slib zakázat alkohol vydal Kumar vydal v červenci 2015, po svém vítězství ve volbách. Bihár se tak stal čtvrtým indickým státem, po Kérale, Gudžarátu a Nágálandu, který zcela zakázal výrobu, prodej, přepravu a konzumaci alkoholu.

Důvodem byl růst konzumace 

V posledních letech boj proti alkoholu v této zemi nabral na obrátkách, protože na konci minulého století se počet lidí závislých na alkoholu zvýšil o třetinu. Zatímco piva spotřebují Indové 6,8% z celého spotřeby alkoholu a vína 0,1%, lihovin zkonzumují 93,1% z celku 28,7 litrů čistého alkoholu na obyvatele ročně. Kromě toho značná část indického obyvatelstva žije v chudobě a lidé si nemohou dovolit vysoce kvalitní alkohol, proto musí kupovat nekvalitní nápoje, což často vede k hromadným otravám.
V poslední den legálního obchodu, dne 31. března, se prodejci v celém státě snažili zbavit svého zboží a stály se dlouhé fronty a strhly se i uliční boje. V hlavním městě Biháru, Patně, buldozery a traktory rozdrtily 1. dubna asi 1,35 milionu lahví whisky a ginu v celkové hodnotě asi 30 miliard rupií (téměř 450 milionů USD). 
Všichni 243 poslanci Biháru porohlásili, že plně podporují politiku vlády a dobrovolně se vzdávají konzumace alkoholu.

Prodeje v Nepálu rostou

Kompletní zákaz alkoholu v Biháru je spásou pro malé obchodníky v Nepálu, kteří prodávají nekvalitní alkohol. Zprávy hovoří, že došlo k náhlému nárůstu v malých prodejnách podél hranice Indie s Nepálem, které cílí na zákazníky z Biháru.
Úřady z indických pohraničních okresů hledaly pomoc u svých protějšků na nepálské straně a žádaly je o kontrolu možného pašování alkoholu a zvýšení dozoru podél hranice.
Toyam Rai, důstojník z okresu Sunsari který vedl nepálský tým, řekl, že vzhledem k otevřené mezinárodní hranici byla vysoká pravděpodobnost, že k pašování alkoholu z Nepálu do Indie dojde.
Nepálci také spotřebují 28,8 litrů čistého alkoholu na obyvatele ročně, z toho je téměř polovina piva a trochu víc než polovina lihovin.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania