Přeskočit na hlavní obsah

Trest smrti za domácí pálení alkoholu v indickém státě Bihár

Stát bez alkoholu

Ve státě Bihár ve východní Indii vstoupil 1. dubna v platnost úplný zákaz výroby, prodeje a konzumace alkoholických nápojů a jeho domácím producentům hrozí trest smrti. Uvedl to Nitish Kumar, předseda vlády Biháru. "Krátkou výjimku na dobu šesti měsíců získávají maloobchodní prodejny, restaurace a bary s velkými zásobami alkoholu, které se nachází ve velkých městech," řekl.
Kumar uvedl, že "pro obyvatele venkovských oblastí je zákaz úplný a bezpodmínečný," aby se zabránilo domácí konzumaci alkoholických nápojů, a pokud někdo bude alkohol pálit sám doma, "bude mu hrozit trest smrti nebo doživotí."
Slib zakázat alkohol vydal Kumar vydal v červenci 2015, po svém vítězství ve volbách. Bihár se tak stal čtvrtým indickým státem, po Kérale, Gudžarátu a Nágálandu, který zcela zakázal výrobu, prodej, přepravu a konzumaci alkoholu.

Důvodem byl růst konzumace 

V posledních letech boj proti alkoholu v této zemi nabral na obrátkách, protože na konci minulého století se počet lidí závislých na alkoholu zvýšil o třetinu. Zatímco piva spotřebují Indové 6,8% z celého spotřeby alkoholu a vína 0,1%, lihovin zkonzumují 93,1% z celku 28,7 litrů čistého alkoholu na obyvatele ročně. Kromě toho značná část indického obyvatelstva žije v chudobě a lidé si nemohou dovolit vysoce kvalitní alkohol, proto musí kupovat nekvalitní nápoje, což často vede k hromadným otravám.
V poslední den legálního obchodu, dne 31. března, se prodejci v celém státě snažili zbavit svého zboží a stály se dlouhé fronty a strhly se i uliční boje. V hlavním městě Biháru, Patně, buldozery a traktory rozdrtily 1. dubna asi 1,35 milionu lahví whisky a ginu v celkové hodnotě asi 30 miliard rupií (téměř 450 milionů USD). 
Všichni 243 poslanci Biháru porohlásili, že plně podporují politiku vlády a dobrovolně se vzdávají konzumace alkoholu.

Prodeje v Nepálu rostou

Kompletní zákaz alkoholu v Biháru je spásou pro malé obchodníky v Nepálu, kteří prodávají nekvalitní alkohol. Zprávy hovoří, že došlo k náhlému nárůstu v malých prodejnách podél hranice Indie s Nepálem, které cílí na zákazníky z Biháru.
Úřady z indických pohraničních okresů hledaly pomoc u svých protějšků na nepálské straně a žádaly je o kontrolu možného pašování alkoholu a zvýšení dozoru podél hranice.
Toyam Rai, důstojník z okresu Sunsari který vedl nepálský tým, řekl, že vzhledem k otevřené mezinárodní hranici byla vysoká pravděpodobnost, že k pašování alkoholu z Nepálu do Indie dojde.
Nepálci také spotřebují 28,8 litrů čistého alkoholu na obyvatele ročně, z toho je téměř polovina piva a trochu víc než polovina lihovin.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný