Přeskočit na hlavní obsah

Přicházejí sucha. Němečtí pěstitelé se bez zavlažování neobejdou

Starý projekt pro vodu ve vinohradech

V bavorském vinařském Iphofenu se bude znovu diskutovat o vybudování zásobního jezera pro vinohrady. Plány jeho výstavby jsou již připravované od roku 2009, ale ukázaly se jako neproveditelné především kvůli geologickým problémům při budoucí realizaci.
S myšlenkou znovu otevřít tento projekt přišly Fränkische Weinbauverband a Bayerischen Landesanstalt für Wein- und Gartenbau. Starosta Iphofenu Josef Mend chce předložit do začátku května nová řešení a konkrétní návrhy. Město by se tak mohlo stát vzorovým projektem pro další vinařské obce v oblasti Steigerwaldu.

Loňské sucho

Iphofen se nachází daleko od Mohanu na okraji Steigerwaldu. V roce 2015, v nejteplejším a nejsušším létě v posledních čtyřiceli letech, mohli vinaři na svých vinicích zavlažovat jen stěží. Nová nádrž by v tom mohla v budoucnu velmi pomoci. Voda by se mohla shromáždit v období zimních a jarních srážek a být tak připravena pro letní období sucha. Podle Hermanna Kolesche, viceprezidenta Fränkische Weinbauverband, by bylo vybudování tohoto zásobního jezera v Iphofenu výbornou a velmi vhodnou reakcí i na přicházející změnu klimatu.

Umělé zavlažování na vzestupu

Již před časem reagovali frančtí vinaři z okresu Kitzingen na nedostatek vody instalací umělého zavlažování. Vinice v Sommerachu ho využívají už od srpna 2006. Na svazích o rozloze 230 hektarů byl instalován systém kapkového zavlažování. V případě potřeby - díky počítači a senzorovým snímačům - je voda čerpaná z kanálu řeky Main na uzemí mezi Volkach a Schwarzach bezpočtem hadic, které vedou ke každé jednotlivé rostlině. Jednotlivé hadice jsou svedeny k zemi a kape z nich postupně voda ke kmínku révy. Za podpory dotací z EU bylo investováno do tohoto systému 1,8 milionu EUR. 
V srpnu 2010 bylo ve Volkach zprovozněno další kapkové zavlažování. Za tímto účelem byly postaveny tři dešťové nádrže. Je-li obsah vody ve vinném listu pod určitým limitem, přiteče dešťová voda řízená počítačem z bazénu umístěného na vinicích na Volkacher Kirchberg. Pro realizaci tohoto nákladného dálkového zásobení vodou v ceně 1,3 milionů EUR se čtyřicet vinařů sdružilo do společnosti "Vinaqua".

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.