Přeskočit na hlavní obsah

Přicházejí sucha. Němečtí pěstitelé se bez zavlažování neobejdou

Starý projekt pro vodu ve vinohradech

V bavorském vinařském Iphofenu se bude znovu diskutovat o vybudování zásobního jezera pro vinohrady. Plány jeho výstavby jsou již připravované od roku 2009, ale ukázaly se jako neproveditelné především kvůli geologickým problémům při budoucí realizaci.
S myšlenkou znovu otevřít tento projekt přišly Fränkische Weinbauverband a Bayerischen Landesanstalt für Wein- und Gartenbau. Starosta Iphofenu Josef Mend chce předložit do začátku května nová řešení a konkrétní návrhy. Město by se tak mohlo stát vzorovým projektem pro další vinařské obce v oblasti Steigerwaldu.

Loňské sucho

Iphofen se nachází daleko od Mohanu na okraji Steigerwaldu. V roce 2015, v nejteplejším a nejsušším létě v posledních čtyřiceli letech, mohli vinaři na svých vinicích zavlažovat jen stěží. Nová nádrž by v tom mohla v budoucnu velmi pomoci. Voda by se mohla shromáždit v období zimních a jarních srážek a být tak připravena pro letní období sucha. Podle Hermanna Kolesche, viceprezidenta Fränkische Weinbauverband, by bylo vybudování tohoto zásobního jezera v Iphofenu výbornou a velmi vhodnou reakcí i na přicházející změnu klimatu.

Umělé zavlažování na vzestupu

Již před časem reagovali frančtí vinaři z okresu Kitzingen na nedostatek vody instalací umělého zavlažování. Vinice v Sommerachu ho využívají už od srpna 2006. Na svazích o rozloze 230 hektarů byl instalován systém kapkového zavlažování. V případě potřeby - díky počítači a senzorovým snímačům - je voda čerpaná z kanálu řeky Main na uzemí mezi Volkach a Schwarzach bezpočtem hadic, které vedou ke každé jednotlivé rostlině. Jednotlivé hadice jsou svedeny k zemi a kape z nich postupně voda ke kmínku révy. Za podpory dotací z EU bylo investováno do tohoto systému 1,8 milionu EUR. 
V srpnu 2010 bylo ve Volkach zprovozněno další kapkové zavlažování. Za tímto účelem byly postaveny tři dešťové nádrže. Je-li obsah vody ve vinném listu pod určitým limitem, přiteče dešťová voda řízená počítačem z bazénu umístěného na vinicích na Volkacher Kirchberg. Pro realizaci tohoto nákladného dálkového zásobení vodou v ceně 1,3 milionů EUR se čtyřicet vinařů sdružilo do společnosti "Vinaqua".

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.