Přeskočit na hlavní obsah

Pokles produkce vín v Porýní-Falcku

Šest milionů hektolitrů vína

Vinice nad Moselou
Celková produkce vína v Porýní-Falcku byla v roce 2015 téměř 5,9 milionů hektolitrů. Podle Státního statistického úřadu v Bad Ems je to ve srovnání s rokem 2014 pokles o 3,6%. Výroba vína zůstala pod desetiletým průměrem 6,05 milionu hektolitrů. 
Největší množství - 2,6 milionu hektolitrů - bylo vyrobeno z hroznů pocházejících z regionu Rheinhessen. Ve srovnání s loňským rokem je to snížení o 3,4%. Z falckých hroznů bylo vyrobeno 2,5 milionu hektolitrů, což je nárůst o 0,7%.

Mosela hlásí ztráty

Významné ztráty naopak zaznamenali producenti vín z Mosely, kde produkce klesla o 12% na 746.000 hektolitrů. Také ze sklizní vinařských oblastí Nahe (300.000 hektolitrů; pokles o 9,6%) a z Ahr (39.000 hektolitrů; pokles o 9,2%) bylo vylisováno méně vína. Naopak na středním Rýnu došlo k malému růstu produkce o 1,5% na 28.000 hektolitrů.

Producenti z Mosely vloni vyprodukovali 1,25 milionu hektolitrů vína, ale jak bylo uvedeno, z regionální sklizně pochází jen 746 tisíc hektolitrů. Zbývající část pochází z hroznů nakoupených v jiných pěstitelských oblastech, zejména ve Falcku. Z falckých hroznů bylo vyrobeno 2,25 milionu hektolitrů vína, avšak místní podniky zpracovaly jen asi 1,7 milionu hektolitrů moštu na víno.

O bílé je zájem tradičně vyšší

Zhruba 70% moštu - 4,2 milionů hektolitrů - bylo zpracováno jako vína jakostní. Nárůst zaznamenala vína přívlastková - pozdní sběr či výběr z hroznů - kterých bylo zatříděno 25%, téměř 1,5 milionu hektolitrů. Pouze 260 tisíc hektolitrů bylo na trh uvedeno jako víno stolní. 
Z celkové produkce připadlo na bílá vína 66%, 3,9 milionu hektolitrů. Z nich pak 34% na vína přívlastková a 60% na jakostní. U červených vín připadlo na přívlastková vína pouze 7% a 90% bylo zpracováno jako vína jakostní. Důvodem tohoto rozdílu je rozdílná poptávka po bílých a červených vínech z Porýní-Falcka.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.