Přeskočit na hlavní obsah

Privátní značky alkoholu v diskontech letí

Privátní značky vín motorem růstu

Privátní značky jsou hnací silou růstu prodejů nápojů v řetězcích Aldi a Lidl ve Spojeném království, vyplývá z posledních údajů agentury Nielsen.
Privátní značka tvořily 86% z hodnoty prodejů vína v diskontech za 12 týdnů do 12. září, když Aldi a Lidl mají v současné době 9,5% podíl na trhu.
Prodej francouzských a španělských vín jsou obzvláště silné, zatímco známé značky vín ze Spojených států a Nového Zélandu jsou zcela pod čarou.
Červené víno se podílí na celkových tržebách diskontů 45%, tedy více než ve velkých supermarketech, kde se jedná o 41%. 
V pivech a ciderech přilákaly v posledních letech Aldi a Lidl některé z klíčových značek včetně Carlsberg, Guinness nebo Magners. Nicméně jako u vína jsou hlavním motorem privátní značky. Tři nejvíce prodávaná piva a cidery v Aldi jsou privátní značky, v Lidlu jsou to první dvě.

Lihoviny na vzestupu

V předchozím roce se také zvýšil podíl prodejů diskontních lihovin na 8,5% ze 7,6% podle hodnoty v předchozím roce. Prémiové lihoviny se však neprodávají v diskontech dobře, z těch kteří je kupují, plných 26% je nehodlá v diskontech kupovat, protože kvalita je vnímána jako neatraktivní.
Lidl nedávno oznámil, že hodlá rozšiřovat nabídku privátních značek i v lihovinách, podobně jako tomu je u vín.
Řada kategorií lihovin, mezi které patří likéry, francouzské brandy nebo bílý rum, již dosahuje lepších výsledků u diskontů, než u supermarketů.
Téměř 50% britských domácností nyní navštívuje Aldi nebo Lidl nejméně jednou za měsíc. Tržby obou diskontů stoupají o více než 20% ročně.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben