Přeskočit na hlavní obsah

Spotřebitelské preference na ruském trhu s alkoholem zasaženém krizí

Bílé víno nejprodávanějším

Oleg Granovskij, majitel luxusního butiku s alkoholem El Grado, popsal preference Rusů při jejich výběru alkoholu v současné krizi.
"Letos v létě je nejoblíbenějším nápojem ve Voroněži bílé víno. Protože se jeho cena pohybuje kolem 300 rublů za lahev (3,9 EUR). O něco méně se kupuje levný kubánský rum s cenou 1500 rublů za láhev (19,7 EUR) a whisky do 2000 rublů za láhev (26,3 EUR). Whisky se více kupuje jako dárek, ve větším množství se pije hlavně v klubech a barech. Stále více populárnějším je gin."

Jaká bude reakce na další zvýšení cen

Při svém hodnocení samozřejmě nebral v potaz pivo. A předpovídá i očekávaný vliv zvýšení státního limitu minimální ceny koňaku a brandy. Změní preference Voroněžanů?
"Ano, vědí, že zdražování je dnes běžná událost. V případě, že se ceny alkoholu zvýší o 20%, budou obyvatelé Voroněže preferovat levnější nápoje vlastní výroby."
"Takže nejvyšší příčku ve spotřebitelských prefencích může brzy obsadit samohonka," uzavřel.

Na tyto předpovědi má zřejmě reagovat nákladná protialkoholická kampaň státního orgánu Rosalkohol, zodpovědného za regulaci potravinářského průmyslu včetně vinařského, palírenského i pivního. Na tuto kampaň jsou vyčleněny úctyhodné 2 miliardy rublů (26 milionů EUR) a můžeme se proto těšit, že z této kampaně vzejdou takové klenoty, jako populární Adskaja bjeločka Ministerstva zdravotnictví s 5,8 milionů zhlédnutí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.