Přeskočit na hlavní obsah

Spotřebitelské preference na ruském trhu s alkoholem zasaženém krizí

Bílé víno nejprodávanějším

Oleg Granovskij, majitel luxusního butiku s alkoholem El Grado, popsal preference Rusů při jejich výběru alkoholu v současné krizi.
"Letos v létě je nejoblíbenějším nápojem ve Voroněži bílé víno. Protože se jeho cena pohybuje kolem 300 rublů za lahev (3,9 EUR). O něco méně se kupuje levný kubánský rum s cenou 1500 rublů za láhev (19,7 EUR) a whisky do 2000 rublů za láhev (26,3 EUR). Whisky se více kupuje jako dárek, ve větším množství se pije hlavně v klubech a barech. Stále více populárnějším je gin."

Jaká bude reakce na další zvýšení cen

Při svém hodnocení samozřejmě nebral v potaz pivo. A předpovídá i očekávaný vliv zvýšení státního limitu minimální ceny koňaku a brandy. Změní preference Voroněžanů?
"Ano, vědí, že zdražování je dnes běžná událost. V případě, že se ceny alkoholu zvýší o 20%, budou obyvatelé Voroněže preferovat levnější nápoje vlastní výroby."
"Takže nejvyšší příčku ve spotřebitelských prefencích může brzy obsadit samohonka," uzavřel.

Na tyto předpovědi má zřejmě reagovat nákladná protialkoholická kampaň státního orgánu Rosalkohol, zodpovědného za regulaci potravinářského průmyslu včetně vinařského, palírenského i pivního. Na tuto kampaň jsou vyčleněny úctyhodné 2 miliardy rublů (26 milionů EUR) a můžeme se proto těšit, že z této kampaně vzejdou takové klenoty, jako populární Adskaja bjeločka Ministerstva zdravotnictví s 5,8 milionů zhlédnutí.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…