Přeskočit na hlavní obsah

Tradiční vinný lístek "je mrtvý"

Vinný lístek "je mrtvý"

Christopher Cooper, hlavní sommelier londýnské Soho House Group, prohlásil: "Vinné lístky se stávají zastaralými - sommelieři musí být mnohem více kreativní než nyní a musí začít sestavovat kompletní seznamy nápojů. Standardní vinný lístek je mrtvý - podrobné seznamy a encyklopedie o víně jsou kecy a neletí. Lidé hledají něco stručnějšího."
"Víno by mělo být zábavnější a zábavnější. Není to jediná věc, kterou lidé v restauracích pijí. Odvětví pohostinství je příliš zaměřena na víno - sommelieři a nákupčí vína musí začít přemýšlet za tímto obzorem. V některých případech jsou hosté nuceni ke koupi vína, protože je za tím zisk - často neexistuje alternativa. Sommelieři se musí více snažit, aby otevřeli oči před velkým světem nápojů včetně piv, ciderů, koktejlů a lihovin."

Novinky na nápojovém lístku

Roste také zájem o lokálně produkované nápoje, jako jsou medovina nebo hruškovice. A neměly by být pouze gestem na lístku. Podle Coopera by se sommelieři mohli hodně naučit od barmanů a jejich otevřeného přístupu k příchutím a přísadám.
"Nejlepší restaurace v Londýně nejsou jen o víně. Došlo k explozi nových značek nápojů a mladší spotřebitelé jsou zvědaví, horliví a ochotní utratit trochu více," řekl. 
"Saké je velký problém a sommelieři by se na něj také měli soustředit. Piva z minipivovarů jsou také nesmírně důležitá a měla by být podávána i v Michelin restauracích. Revoluce je tady," uzavřel.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi, ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.