Přeskočit na hlavní obsah

Tradiční vinný lístek "je mrtvý"

Vinný lístek "je mrtvý"

Christopher Cooper, hlavní sommelier londýnské Soho House Group, prohlásil: "Vinné lístky se stávají zastaralými - sommelieři musí být mnohem více kreativní než nyní a musí začít sestavovat kompletní seznamy nápojů. Standardní vinný lístek je mrtvý - podrobné seznamy a encyklopedie o víně jsou kecy a neletí. Lidé hledají něco stručnějšího."
"Víno by mělo být zábavnější a zábavnější. Není to jediná věc, kterou lidé v restauracích pijí. Odvětví pohostinství je příliš zaměřena na víno - sommelieři a nákupčí vína musí začít přemýšlet za tímto obzorem. V některých případech jsou hosté nuceni ke koupi vína, protože je za tím zisk - často neexistuje alternativa. Sommelieři se musí více snažit, aby otevřeli oči před velkým světem nápojů včetně piv, ciderů, koktejlů a lihovin."

Novinky na nápojovém lístku

Roste také zájem o lokálně produkované nápoje, jako jsou medovina nebo hruškovice. A neměly by být pouze gestem na lístku. Podle Coopera by se sommelieři mohli hodně naučit od barmanů a jejich otevřeného přístupu k příchutím a přísadám.
"Nejlepší restaurace v Londýně nejsou jen o víně. Došlo k explozi nových značek nápojů a mladší spotřebitelé jsou zvědaví, horliví a ochotní utratit trochu více," řekl. 
"Saké je velký problém a sommelieři by se na něj také měli soustředit. Piva z minipivovarů jsou také nesmírně důležitá a měla by být podávána i v Michelin restauracích. Revoluce je tady," uzavřel.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.