Přeskočit na hlavní obsah

Izrael snížil spotřební daně na alkohol. Vyšší spotřebu nesnížily

Klesnou ceny piva a alkoholu

Ministr financí Moše Kahlon podepsal v úterý 8. září vyhlášku o snížení spotřební daně z piva a alkoholických nápojů. Vyhláška vstoupila v platnost v noci ve středu 9. září.
Spotřební daň z piva se sníží o 46% na 2,33 šekelu za litr (0,53 EUR). Spotřební daň z alkoholu se sníží o 21% na 85 šekelů za litr čistého alkoholu (19,5 EUR).
Takto bude fakticky zrušené zvýšení spotřební daně piva a alkoholických nápojů ministry financí Yuvalem Steinitzem z roku 2012 a Yairem Lapidem z roku 2013.

Vyšší ceny nesnížily spotřebu alkoholu

Vyhláška byla vypracována komisí Ministerstva financí, která dospěla k závěru, že zvýšení spotřební daně z piva nevedlo ke snížení spotřeby a zvýšení spotřební daně z alkoholu vedlo k prudkému nárůstu ilegální výroby alkoholických nápojů.
Podle ministra je správné se místo na boj s konzumací alkoholu zaměřit na boj s ilegální výrobou alkoholických nápojů, která představuje vážnou hrozbu pro veřejné zdraví.
Snížení spotřební daně by mělo připravit státní rozpočet o 250 milionů šekelů (57 milionů EUR), ale ministerstvo financí počítá s vyšším výběrem daní z legálního prodeje alkoholu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi, ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.