Přeskočit na hlavní obsah

Děti by měly o alkoholu vědět od devíti let

Alkohol a děti

Děti si začínají vytvářet názor na pití alkoholu před dosažením puberty. Rodiče by s nimi měli hovořit o pití co nejdříve.
Většina rodičů zvažuje, kdy se svými dětmi promluvit o nebezpečí nadměrné konzumace alkoholu. V devíti letech, říká zpráva American Academy of Pediatrics.
Lorena Siqueira, profesorka pediatrie na Florida International University a spoluautorka zprávy, říká, že "Alkohol je látka nejčastěji zneužívaná mládeží a dětmi," ale protože je legální pro dospělé, není přísně trestána pro mládež.
Je proto lepší, když rodiče zasáhnout dříve, než se začnou vyvíjet negativní alkoholické návyky, což podle odborníků znamená kolem věku kolem devíti let.

Poučení z chyb

Tato zpráva také konstatuje, že 50% středoškoláků testuje pití alkoholu a 60% z nich pije nadměrně.
Studie doporučuje, aby rodiče využívali každou příležitost, aby se tématu alkoholu se svými dětmi věnovali, například při sledování filmů, v nichž aktéři pijí.
"Pokud řídíte a vidíte řidiče dostat smyk, mluvíte o tom. Vidíte-li takové selhání ve filmu, mluvte o tom se svými dětmi také," říká Lorena Siqueira.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…