Přeskočit na hlavní obsah

Děti by měly o alkoholu vědět od devíti let

Alkohol a děti

Děti si začínají vytvářet názor na pití alkoholu před dosažením puberty. Rodiče by s nimi měli hovořit o pití co nejdříve.
Většina rodičů zvažuje, kdy se svými dětmi promluvit o nebezpečí nadměrné konzumace alkoholu. V devíti letech, říká zpráva American Academy of Pediatrics.
Lorena Siqueira, profesorka pediatrie na Florida International University a spoluautorka zprávy, říká, že "Alkohol je látka nejčastěji zneužívaná mládeží a dětmi," ale protože je legální pro dospělé, není přísně trestána pro mládež.
Je proto lepší, když rodiče zasáhnout dříve, než se začnou vyvíjet negativní alkoholické návyky, což podle odborníků znamená kolem věku kolem devíti let.

Poučení z chyb

Tato zpráva také konstatuje, že 50% středoškoláků testuje pití alkoholu a 60% z nich pije nadměrně.
Studie doporučuje, aby rodiče využívali každou příležitost, aby se tématu alkoholu se svými dětmi věnovali, například při sledování filmů, v nichž aktéři pijí.
"Pokud řídíte a vidíte řidiče dostat smyk, mluvíte o tom. Vidíte-li takové selhání ve filmu, mluvte o tom se svými dětmi také," říká Lorena Siqueira.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.