Přeskočit na hlavní obsah

Obavy o domény .wine a .vin po roce

Je to již rok, kdy osm amerických vinařských asociací sdružujících téměř 2000 vinařství apelovalo na americkou vládu, aby ochránila jejich zájmy při registracích názvů vinařství a vinařských regionů s novými generickými doménami .wine a .vin, při jednáních s ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). Uvědomovala si úlohu ochrany chráněných označení, což dokládala i podpisem společného prohlášení o původu vín Protect Wine Place & Origin v roce 2005. 
Pomiňme, že současně ještě přehlížela americkou legislativou umožněné označování například šumivých vín "Champagne style" nebo "Champagne type", pokud vína mají chuťové a aromatické charakteristiky jako vína z francouzské Champagne, nebo tichých vín fermentovaných nebo aromatizovaných smolou "Retsina wine".
Ale k věci. Doménová jména s koncovkami .wine i .vin již lze dnes nezávazně a zdarma předregistrovat, takže proces se již protesty neprotesty rozbíhá.
Připomeňmě, že protestujícími asociacemi jsou The Oregon Winegrowers Association, Napa Valley Vintners, Sonoma County Vintners, Willamette Valley Wineries Association, Paso Robles Wine Country Alliance, Santa Barbara County Vintners’ Association, Walla Walla Wine Alliance a the Long Island Wine Council. 
Výsledky inventury z dosud nejpopulárnějších nejznámějších domén ukazují, že chcete-li si i dnes registrovat:
  • TheOregonWinegrowersAssociation, pořídíte registrovat všechny domény
  • WillametteValley, neuspějete s doménami .com, .org a . net, ale s .biz a .info ano, a chcete-li registrovat WillametteValleyWineriesAssociation, zaregistrujete bez problémů všechno, 
  • NapaValley, neuspějete žádnou z pěti domén, ale pokud zkusíte NapaValleyVintners, uspějete s .biz a .info
  • WallaWalla, neuspějete žádnou z pěti domén, zato s WallaWallaWineAlliance pořídíte jakoukoli doménu, 
  • PasoRobles, neuspějete žádnou z pěti domén, a s PasoRoblesWineCountryAlliance uspějete pouze v případě .net a biz 
  • SonomaCounty, byť není zcela vinařská, uspějete se všemi pěti, ale SonomaCountyVintners je obsazená pouze s .com a .org, 
  • SantaBarbaraCounty, také ne zcela vinařská, neuspějete s doménami .com, .org a . net, ale s .biz a .info ano, a s SantaBarbaraCountyVintnersAssociation uspějete vždy ,
  • LongIslandWineCouncil, neuspějete s doménami .com, .org a .info, ale s .biz a .net ano.
Kolik těchto jmen je dnes předběžně registrováno pro historicky mladé domény .wine a .vin můžeme jen hádat, ale je nepřehlédnutelné, že obavy vinařských asociací ze spekulací s doménovými jmény by bylo možné brát vážněji, pokud by se o svá současná doménová vlastnictví staraly pečlivěji a nestrašily bitvami, které teprve přijdou. Pokud přijdou. Ostatně soudní spory o doménová jména jsou již prozkoumané hry, i když zrovna tyto případné spory, zde nevyřešíte.
A pokud jsme u obav amerických vinařů, podívejte se na evropské koncovky kalifornského giganta z Modesta EJGallo nebo Gallo.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.