Přeskočit na hlavní obsah

Zemřel ex LVMH Joseph Henriot

V pondělí 27. dubna zemřel ve věku 79 let Joseph Henriot, vlastník šampaňského domu Champagne Henriot, burgundského négocianta Bouchard Père et Fils, vinařství v Chablis William Fèvre a  vinařství Villa Ponciago
Po studiu agronomie v Paříži začal v 21. letech v roce 1957 pracovat pro rodinný šampaňský dům a když jeho otec zemřel, stal se v roce 1962 prezidentem společnosti. Od roku 1975 pečoval o Champagne Charles Heidsieck, který byl v roce 1985 prodán koncernu LVMH. Zde byl jmenován členem představenstva a z této pozice vybudoval z Veuve Clicquot globální značku a doporučil koupi novozélandského vinařství Cloudy Bay.
V roce 1994 koupil Henriot od LVMH zpět svůj rodinný šampaňský dům, založený již v roce 1808, a stal se prezidentem vlastní společnosti. V roce 1995 koupil burgundského négocianta Maison Bouchard Père et Fils za zveřejněných 32 milionů £ a v roce 1998 přidal do svého portfolia i vinařství William Fèvre v Chablis. Jako svou poslední akvizici koupil v roce 2008 v Beaujolais ve Fleurie 50ti hektarové vinařství Villa Ponciago.
V posledních letech již předával vedení podniku svému synovi Thomasi, absolventovi EMLYON Business School.
Práce a snaha Josepha Henriota umístila proukci šampaňského domu Champagne Henriot do cenového rozpětí od 40,00 € za Brut Millésimé 2005 po 243,00 € za Cuvée des Enchanteleurs 1996.
Henriot 1996

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.