Přeskočit na hlavní obsah

Žíznivý řidič jako opilý řidič

V lékařském časopise Physiology and Behaviour prezentovali výzkumníci z Loughborough University výsledky studie, která podle nich prokázala, že řídit vůz dehydrovaní je stejně špatné, jako řídit opilí. Počet chyb, které udělá řidič dehydrovaný, je ekvivalentní počtu chyb, které udělá řidič opilý.
V rámci studie proběhla řada testů v průběhu dvou dní, během nichž muži řidiči "řídili" automobilové simulátory. Pokud byli řidiči běžně hydratovaní, způsobili 47 incidentů, ale jakmile byli dehydratovaní, zvýšil se počet incidentů více než dvojnásobně na 101. Chybami bylo zejména opouštění jízdního pruhu a pozdní brzdění.
Počet chyb byl ve skutečnosti ekvivalentní řízení pod vlivem drog nebo alkoholu s obsahem alkoholu v krvi 0,08%.

Profesor Ron Maughan, profesor sportu a správné výživy na Loughborough University, který studii vedl, řekl: "Odsuzujeme řízení pod vlivem alkoholu, ale obvykle nepřemýšlíme o dalších věcech, které ovlivňují naše řidičské dovednosti, a jednou z nich je nedostatek pití a dehydratace zvlášť. Nepochybujeme o tom, že řízení pod vlivem alkoholu nebo drog zvyšuje riziko nehod, ale naše zjištění poukazují na zatím přehlížené nebezpečí a varují, aby řidiči dostatečně pili."

Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučuje ženám denně vypít 1,6 litru a mužům dva litry tekutin.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.