Přeskočit na hlavní obsah

Žíznivý řidič jako opilý řidič

V lékařském časopise Physiology and Behaviour prezentovali výzkumníci z Loughborough University výsledky studie, která podle nich prokázala, že řídit vůz dehydrovaní je stejně špatné, jako řídit opilí. Počet chyb, které udělá řidič dehydrovaný, je ekvivalentní počtu chyb, které udělá řidič opilý.
V rámci studie proběhla řada testů v průběhu dvou dní, během nichž muži řidiči "řídili" automobilové simulátory. Pokud byli řidiči běžně hydratovaní, způsobili 47 incidentů, ale jakmile byli dehydratovaní, zvýšil se počet incidentů více než dvojnásobně na 101. Chybami bylo zejména opouštění jízdního pruhu a pozdní brzdění.
Počet chyb byl ve skutečnosti ekvivalentní řízení pod vlivem drog nebo alkoholu s obsahem alkoholu v krvi 0,08%.

Profesor Ron Maughan, profesor sportu a správné výživy na Loughborough University, který studii vedl, řekl: "Odsuzujeme řízení pod vlivem alkoholu, ale obvykle nepřemýšlíme o dalších věcech, které ovlivňují naše řidičské dovednosti, a jednou z nich je nedostatek pití a dehydratace zvlášť. Nepochybujeme o tom, že řízení pod vlivem alkoholu nebo drog zvyšuje riziko nehod, ale naše zjištění poukazují na zatím přehlížené nebezpečí a varují, aby řidiči dostatečně pili."

Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučuje ženám denně vypít 1,6 litru a mužům dva litry tekutin.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.