Přeskočit na hlavní obsah

Žíznivý řidič jako opilý řidič

V lékařském časopise Physiology and Behaviour prezentovali výzkumníci z Loughborough University výsledky studie, která podle nich prokázala, že řídit vůz dehydrovaní je stejně špatné, jako řídit opilí. Počet chyb, které udělá řidič dehydrovaný, je ekvivalentní počtu chyb, které udělá řidič opilý.
V rámci studie proběhla řada testů v průběhu dvou dní, během nichž muži řidiči "řídili" automobilové simulátory. Pokud byli řidiči běžně hydratovaní, způsobili 47 incidentů, ale jakmile byli dehydratovaní, zvýšil se počet incidentů více než dvojnásobně na 101. Chybami bylo zejména opouštění jízdního pruhu a pozdní brzdění.
Počet chyb byl ve skutečnosti ekvivalentní řízení pod vlivem drog nebo alkoholu s obsahem alkoholu v krvi 0,08%.

Profesor Ron Maughan, profesor sportu a správné výživy na Loughborough University, který studii vedl, řekl: "Odsuzujeme řízení pod vlivem alkoholu, ale obvykle nepřemýšlíme o dalších věcech, které ovlivňují naše řidičské dovednosti, a jednou z nich je nedostatek pití a dehydratace zvlášť. Nepochybujeme o tom, že řízení pod vlivem alkoholu nebo drog zvyšuje riziko nehod, ale naše zjištění poukazují na zatím přehlížené nebezpečí a varují, aby řidiči dostatečně pili."

Evropský úřad pro bezpečnost potravin doporučuje ženám denně vypít 1,6 litru a mužům dva litry tekutin.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný