Přeskočit na hlavní obsah

Turisté a alkohol na dovolené. Kde ho pijí nejvíce?

Turisté na dovolené pijí a v některých zemích již víme jak mnoho. Zemí není příliš, naposledy 29 a 24 v předchozím zjišťovaném období v roce 2005, a to se ještě některé střídaly. Pro kvalifikovaný odhad konzumace odborníci předpokládají, že turisté v zahraničí popíjejí stejně jako doma a že v navštívené zemi pobývají dva týdny s výjimkou několika zemí, kam turisté jezdí na kratší pobyty za nákupy právě i alkoholu, což jsou třeba Estonsko nebo Moldavsko. Odhady vycházely z dat Organizace spojených národů, rozlišovaly početnost obyvatelstva a turistů a odlišovaly země s populací muslimskou a nemuslimskou.
S vědomím těchto omezení jsou na čele turistického žebříčku Bahamy následované Antiguou a Barbudou, kde turisté oproti předchozímu období s 2,56, resp. 1,98  litru čistého alkoholu na osobu zkonzumovali 4,24 resp. 3,36 litru, následované rostoucím Estonskem a stabilním Rakouskem s 3,0 a 2,25 litru čistého alkoholu na osobu, mezi něž se vklínily mírně klesající Cookovy ostrovy se spotřebou 2,34 litru na osobu. Po dalších ostrovních prázdninových destinacích následují Andorra a Malta se obdobnou konzumací okolo 1,3 litru a s malým odstupem Spojené arabské emiráty s 0,9 litru na osobu. Chorvatsko a Kypr nijak nevynikají, turisté zde při svých pobytech zkonzumovali 0,68 a 0,64 litru čistého alkoholu.
Pokud si chcete od popíjejících turistů odpočinout, pak v Malajsii, která žebříček uzavírá a kde turisté vypijí necelá 4% alkoholu oproti rekordním Bahamám. Ale samotní Malajsijci vypijí desetkrát více než jejich návštěvníci. Pokud si chcete odpočinout i od popíjejích místních, jeďte do Indonésie.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.