Přeskočit na hlavní obsah

Turisté a alkohol na dovolené. Kde ho pijí nejvíce?

Turisté na dovolené pijí a v některých zemích již víme jak mnoho. Zemí není příliš, naposledy 29 a 24 v předchozím zjišťovaném období v roce 2005, a to se ještě některé střídaly. Pro kvalifikovaný odhad konzumace odborníci předpokládají, že turisté v zahraničí popíjejí stejně jako doma a že v navštívené zemi pobývají dva týdny s výjimkou několika zemí, kam turisté jezdí na kratší pobyty za nákupy právě i alkoholu, což jsou třeba Estonsko nebo Moldavsko. Odhady vycházely z dat Organizace spojených národů, rozlišovaly početnost obyvatelstva a turistů a odlišovaly země s populací muslimskou a nemuslimskou.
S vědomím těchto omezení jsou na čele turistického žebříčku Bahamy následované Antiguou a Barbudou, kde turisté oproti předchozímu období s 2,56, resp. 1,98  litru čistého alkoholu na osobu zkonzumovali 4,24 resp. 3,36 litru, následované rostoucím Estonskem a stabilním Rakouskem s 3,0 a 2,25 litru čistého alkoholu na osobu, mezi něž se vklínily mírně klesající Cookovy ostrovy se spotřebou 2,34 litru na osobu. Po dalších ostrovních prázdninových destinacích následují Andorra a Malta se obdobnou konzumací okolo 1,3 litru a s malým odstupem Spojené arabské emiráty s 0,9 litru na osobu. Chorvatsko a Kypr nijak nevynikají, turisté zde při svých pobytech zkonzumovali 0,68 a 0,64 litru čistého alkoholu.
Pokud si chcete od popíjejících turistů odpočinout, pak v Malajsii, která žebříček uzavírá a kde turisté vypijí necelá 4% alkoholu oproti rekordním Bahamám. Ale samotní Malajsijci vypijí desetkrát více než jejich návštěvníci. Pokud si chcete odpočinout i od popíjejích místních, jeďte do Indonésie.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben