Přeskočit na hlavní obsah

V Brazíli se víno sklízí dvakrát ročně

Víno k pití i jídlu

Vale dos Vinhedos
Brazílie se může pochlubit 92 tisíci hektary vinic. Na 10 tisíci hektarech se pěstuje Vitis vinifera, ušlechtilá réva, z níž se vyrábí především víno, ostatní vinice jsou osázené Vitis labrusca, révou liščí, a americkými hybridy, které se používají k výrobě stolních vín, moštu i želé nebo ke konzumaci.
Nejsevernější vinařskou oblastí je Vale do São Francisco, která se nachází mezi 8° a 9° jižní šířky. Jedná se o největší tropické vinice na světě, kde velmi suché klima a dostatek slunečního svitu vtisknou místním ovocitým vínům svěžest a jejich příznivci si je oblíbili pro jejich snadné pití.
Vzhledem k tomu, že v této oblasti není zimní období, probíhají tu každoročně dvě sklizně, čemuž pomáhá vhodné prořezávání a strategicky časované zavlažování. Tato místa jsou současně jediná, kde se zavlažuje uměle. Na jihu, kde se vyrábí většina vín, přichází vláha díky průměrnému ročnímu srážkovému úhrnu 1.700 milimetrů přirozenou cestou.

Jižní vinařské oblasti pro ledová vína

Oblasti, kde se v Brazílii pěstuje a vyrábí skutečně prvotřídní víno, jsou mnohem dál na jih ve státě Paraná. Dalším jižním státem je Santa Catarina s nejlepšími teplotami a nejvyššími nadmořskými výškami. Do této oblasti se zahrnuje i Planalto Catarinense, kde jsou vysázeny jen odrůdy Vitis vinifera. Zde je dokonce možné vyrábět i ledová vína. Brazílie, která má oblasti tak horké, že si může dovolit dvě sklizně, i tak studené, že si může dovolit vyrábět i ledové víno, je proto opravdový unikát.
Nejjižnějším státem je Rio Grande do Sul, sousedící na západě s Argentinou, na východě s Atlantickým oceánem a s Uruguayí na jihu. Pochází odsud 90% brazilské produkce a zahrnuje oblasti Campos de Cima da Serra a Serra Gaúcha v severní části státu, Serra do Sudeste na jihovýchodě a Campanha Gaúcha hraničící s Uruguayí.

Také šumivá vína

Serra Gaúcha je místem s téměř 80% podílem produkce jakostních vín v zemi. Průměrná zimní teplota je zde 30°C a letní 40°C. Půda je čedičová a nadmořská výška se pohybuje od 440 metrů do 750 metrů. Serra Gaúcha se může pochlubit prvním a jediným brazilským chráněným označením původu DO Vale dos Vinhedos. Podle brazilských údajů se v Serra Gaúcha vloni vyprodukovalo téměř 5,3 milionů litrů jakostních vín, stejné množství šumivých vín, téměř 55,5 milionů litrů stolních vín a 29 milionů litrů moštu.
Brazílie je zemi s tradicí rodinných vinic a vinařství. Mnoho vinařských rodin pochází z Itálie a hospodaří na vinicích o rozloze menší než tři hektary. Do Brazílie přišli Italové, kteří zdejší vinařskou tradici založili, po roce 1870, kdy brazilská vláda nabídla pozemky, což přilákalo velké množství přistěhovalců zejména z Trentina a Veneta.
Letos je Brazílie také hostitelskou zemí 39. Mezinárodního kongresu pro révu a víno.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi, ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.