21. října 2016

VineRobot: vize velkého pěstitelského pomocníka

Ve vinicích už jezdí druhý prototyp

Tým vědců pod vedením Javiera Tardaguily z University La Rioja pracuje na prototypu robotu, který v případě úspěšnosti vyřeší mnohé problémy už při sklizni 2017. VineRobot, na jehož vývoji se podílejí také výzkumníci z Německa, Francie a Itálie a který je financovaný z grantů EU, je vybavený ultrazvukovými senzory a jeho pohon zajišťují solární panely.
Robot při jízdě mezi řádky shromažďuje data o růstu révy v reálném čase a informuje pěstitele například o hladině dusíku v listech nebo o pigmentaci hroznů. Tyto údaje budou uložené, následně analyticky vyhodnocené, zanášené do map a na obrazovkách vizualizované.

Pokusy probíhají ve Francii

Druhý prototyp VineRobotu, na kterém se v současnosti pracuje, je oproti prvnímu prototypu vylepšený hlavně zvýšenou přesností technologie umělého vidění, která analyzuje listovou plochu o průměru čtyř centimetrů.
Nový model byl předveden v září opět v Buzet-sur-Baïse ve francouzském regionu Akvitánie. Po úspěšných testovacích programech a po povzbudivých reakcích ze strany Francouzů všichni věří, že robot bude funkční nejpozději v květnu příštího roku.