Přeskočit na hlavní obsah

Páteční výsledky Canberra International Riesling Challenge 2016

Medaile za Ryzlinky

Vinice Longview, Adelaide Hills
Mají čeští vinaři zájem o soutěže u protinožců? V Jižní Africe nedávno soutěžili a uspěli. A co třeba v Austrálii? Například o nejlepší Ryzlink rýnský roku 2016 se na jižní polokouli, jak k protinožcům patří, soutěžilo o půl roku později než v dubnu ve Štrasburku.
Soutěž Canberra International Riesling Challenge je významná mezinárodní soutěž stejně jako Riesling du monde, součást Les Grands Concours du monde, ale francouzské soutěže se účastní především vinaři ze severní hemisféry a australské vinaři z jižní. Především, ale ne jenom.

Stobodové hodnocení

Hodnocení více než pěti set přihlášených vín sedmnáctého ročníku probíhalo v Canbeře 10. až 11. října. Poplatek za soutěžní vzorek byl 143 AUD. Vína se hodnotila mezinárodní 100 bodovou stupnicí a byla rozdělená do kategorií podle zbytkového cukru, klidně se tedy posuzovaly novozélandské Ryzlinky společně s francouzskými nebo německými. 

Výsledky byly vyhlášené na sklonku minulého týdne a celkem bylo uděleno 330 medailí, z toho 79 bylo Zlatých, 110 Stříbrných a 141 Bronzová. Přestože ze Štrasburku si tři čeští producenti za své Ryzlinky medaile odvezli, z Canberry žádnou. Soutěž nebyla pod nadvládou domácích, i vinaři z tradičních evropských vinařských zemí nebo i ze Spojených států také medailově uspěli. 

Výsledky

Canberra International Riesling Challenge 2016 Gold Silver Bronze Total
Australia
57 89 106 252
Austria


4 4
Canada

1
1
France
1 1 3 5
Germany
11 8 11 30
New Zealand
3 5 7 15
South Africa


1 1
United States
7 6 9 22
Total
79 110 141 330

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.