Přeskočit na hlavní obsah

Páteční výsledky Canberra International Riesling Challenge 2016

Medaile za Ryzlinky

Vinice Longview, Adelaide Hills
Mají čeští vinaři zájem o soutěže u protinožců? V Jižní Africe nedávno soutěžili a uspěli. A co třeba v Austrálii? Například o nejlepší Ryzlink rýnský roku 2016 se na jižní polokouli, jak k protinožcům patří, soutěžilo o půl roku později než v dubnu ve Štrasburku.
Soutěž Canberra International Riesling Challenge je významná mezinárodní soutěž stejně jako Riesling du monde, součást Les Grands Concours du monde, ale francouzské soutěže se účastní především vinaři ze severní hemisféry a australské vinaři z jižní. Především, ale ne jenom.

Stobodové hodnocení

Hodnocení více než pěti set přihlášených vín sedmnáctého ročníku probíhalo v Canbeře 10. až 11. října. Poplatek za soutěžní vzorek byl 143 AUD. Vína se hodnotila mezinárodní 100 bodovou stupnicí a byla rozdělená do kategorií podle zbytkového cukru, klidně se tedy posuzovaly novozélandské Ryzlinky společně s francouzskými nebo německými. 

Výsledky byly vyhlášené na sklonku minulého týdne a celkem bylo uděleno 330 medailí, z toho 79 bylo Zlatých, 110 Stříbrných a 141 Bronzová. Přestože ze Štrasburku si tři čeští producenti za své Ryzlinky medaile odvezli, z Canberry žádnou. Soutěž nebyla pod nadvládou domácích, i vinaři z tradičních evropských vinařských zemí nebo i ze Spojených států také medailově uspěli. 

Výsledky

Canberra International Riesling Challenge 2016 Gold Silver Bronze Total
Australia
57 89 106 252
Austria


4 4
Canada

1
1
France
1 1 3 5
Germany
11 8 11 30
New Zealand
3 5 7 15
South Africa


1 1
United States
7 6 9 22
Total
79 110 141 330

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.