Přeskočit na hlavní obsah

Na choroby ve vinicích pošlete psy

Citlivý čich pomáhá ve vinicích

Sonja Needs
Škůdce i choroby mohou ve vinohradu odhalit psi. Sonja Needs, výzkumníce z University of Melbourne, která také pracovala v australském Federálním úřadu pro vědecký výzkum CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) a vyučuje jak vinařství a klimatologii, tak i zoologii, tuto tezi potvrzuje:
“Psi umějí detekovat škůdce například ve včelím úle nebo v mraveništi. Jejich hlavní výhodou je všestrannost a rychlost. V porovnání s většinou detektorů mají větší citlivost vůči těkavým molekulám a mají schopnost rychle třídit a rozlišovat pachy, což přístroje tak dobře nezvládnou. Nejprve začneme psy zvykat na neutrální specificky těkavou látku, se kterou se nesetkávají jinde než v požadovaném prostředí. Jakmile budou spolehlivě identifikovat první zápachy ze svého rajonu, můžeme je potom přeorientovat na jakoukoliv požadovanou látku."

Luther a Keely byli první

Původně začala Sonja Needs výzkum detektce tréninkem vlastního německého ovčáka Luthera. Protože se u něj bohužel časem vyvinula degenerativní psí myelopatie, stav podobný motorickému neurologickému onemocnění, nahradil ho border teriér Keely.
Needs na práci s Lutherem vzpomíná: "Luther byl duševně v pořádku, ale fyzicky už nebyl vyhledávat schopný. Trénovala jsem Luthera v rozpoznání Brettanomyces, druhu kvasinek, které negativně ovlivňují kvalitu vína. Daří se jim zejména ve dřevě dubových sudů, ale mohou se množit i na technických zařízeních i různých plochách a nástrojích používaných ve vinařství. Existuje několik různých chemických markerů této kvasinky a Luther byl na dva z nich vyškolen a spolehlivě je dokázal identifikovat."

Psi proti mšičce révokazu

Další výzvu Needs vidí v detekci hmyzího škůdce Phylloxera, mšičky révokaz, napadajícího kořeny révy. Hledá nejvhodnější část životního cyklu psů, v níž budou schopni dokonale detekovat tohoto nebezpečného škůdce, který může zničit velké rozlohy vinohradů. Pro arménské vinaře už je ale stejně pozdě, jim už vycvičení psi vinice nezachrání.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.