19. října 2016

Na choroby ve vinicích pošlete psy

Citlivý čich pomáhá ve vinicích

Sonja Needs
Škůdce i choroby mohou ve vinohradu odhalit psi. Sonja Needs, výzkumníce z University of Melbourne, která také pracovala v australském Federálním úřadu pro vědecký výzkum CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) a vyučuje jak vinařství a klimatologii, tak i zoologii, tuto tezi potvrzuje:
“Psi umějí detekovat škůdce například ve včelím úle nebo v mraveništi. Jejich hlavní výhodou je všestrannost a rychlost. V porovnání s většinou detektorů mají větší citlivost vůči těkavým molekulám a mají schopnost rychle třídit a rozlišovat pachy, což přístroje tak dobře nezvládnou. Nejprve začneme psy zvykat na neutrální specificky těkavou látku, se kterou se nesetkávají jinde než v požadovaném prostředí. Jakmile budou spolehlivě identifikovat první zápachy ze svého rajonu, můžeme je potom přeorientovat na jakoukoliv požadovanou látku."

Luther a Keely byli první

Původně začala Sonja Needs výzkum detektce tréninkem vlastního německého ovčáka Luthera. Protože se u něj bohužel časem vyvinula degenerativní psí myelopatie, stav podobný motorickému neurologickému onemocnění, nahradil ho border teriér Keely.
Needs na práci s Lutherem vzpomíná: "Luther byl duševně v pořádku, ale fyzicky už nebyl vyhledávat schopný. Trénovala jsem Luthera v rozpoznání Brettanomyces, druhu kvasinek, které negativně ovlivňují kvalitu vína. Daří se jim zejména ve dřevě dubových sudů, ale mohou se množit i na technických zařízeních i různých plochách a nástrojích používaných ve vinařství. Existuje několik různých chemických markerů této kvasinky a Luther byl na dva z nich vyškolen a spolehlivě je dokázal identifikovat."

Psi proti mšičce révokazu

Další výzvu Needs vidí v detekci hmyzího škůdce Phylloxera, mšičky révokaz, napadajícího kořeny révy. Hledá nejvhodnější část životního cyklu psů, v níž budou schopni dokonale detekovat tohoto nebezpečného škůdce, který může zničit velké rozlohy vinohradů. Pro arménské vinaře už je ale stejně pozdě, jim už vycvičení psi vinice nezachrání.