Přeskočit na hlavní obsah

Na choroby ve vinicích pošlete psy

Citlivý čich pomáhá ve vinicích

Sonja Needs
Škůdce i choroby mohou ve vinohradu odhalit psi. Sonja Needs, výzkumníce z University of Melbourne, která také pracovala v australském Federálním úřadu pro vědecký výzkum CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) a vyučuje jak vinařství a klimatologii, tak i zoologii, tuto tezi potvrzuje:
“Psi umějí detekovat škůdce například ve včelím úle nebo v mraveništi. Jejich hlavní výhodou je všestrannost a rychlost. V porovnání s většinou detektorů mají větší citlivost vůči těkavým molekulám a mají schopnost rychle třídit a rozlišovat pachy, což přístroje tak dobře nezvládnou. Nejprve začneme psy zvykat na neutrální specificky těkavou látku, se kterou se nesetkávají jinde než v požadovaném prostředí. Jakmile budou spolehlivě identifikovat první zápachy ze svého rajonu, můžeme je potom přeorientovat na jakoukoliv požadovanou látku."

Luther a Keely byli první

Původně začala Sonja Needs výzkum detektce tréninkem vlastního německého ovčáka Luthera. Protože se u něj bohužel časem vyvinula degenerativní psí myelopatie, stav podobný motorickému neurologickému onemocnění, nahradil ho border teriér Keely.
Needs na práci s Lutherem vzpomíná: "Luther byl duševně v pořádku, ale fyzicky už nebyl vyhledávat schopný. Trénovala jsem Luthera v rozpoznání Brettanomyces, druhu kvasinek, které negativně ovlivňují kvalitu vína. Daří se jim zejména ve dřevě dubových sudů, ale mohou se množit i na technických zařízeních i různých plochách a nástrojích používaných ve vinařství. Existuje několik různých chemických markerů této kvasinky a Luther byl na dva z nich vyškolen a spolehlivě je dokázal identifikovat."

Psi proti mšičce révokazu

Další výzvu Needs vidí v detekci hmyzího škůdce Phylloxera, mšičky révokaz, napadajícího kořeny révy. Hledá nejvhodnější část životního cyklu psů, v níž budou schopni dokonale detekovat tohoto nebezpečného škůdce, který může zničit velké rozlohy vinohradů. Pro arménské vinaře už je ale stejně pozdě, jim už vycvičení psi vinice nezachrání.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.