18. října 2016

Už čtrvrtá sklizeň na ostrově v Severním moři, nejsevernějším místě Německa

Tisíc lahví Solarisu a Rivaneru

Ochutnávka vín z 55. stupně severní šířky
Sylt je nejsevernějším a s plochou bezmála 100 kilometrů čtverečních čtvrtým největším ostrovem Německa a je součástí Fríských ostrovů, které patří ke spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko.
Na 55. stupni zeměpisné šířky na nejsevernějším místě Německa se pouze 300 metrů od vln Severního moře za kostelem St. Severin v obci Keitum pěstuje na ploše 3000 metrů čtverečních víno.
V roce 2009 zde zasadil vinař Christian Ress z Rheingau 1.100 keřů Solarisu a 500 keřů Rivaneru. Jeho vlastní porýnské vinice jsou více než 550 kilometrů jižněji mezi 40. a 50. rovnoběžkou v klimaticky mírnějším pásmu.

Pěkný ročník

Slunečné počasí a příznivý mořský vánek na ostrově Sylt v posledních několika týdnech přispěly k výbornému dozrání vína, spokojeně konstatoval Ress. Ročník 2016 bude dobrý, cukernatost moštu je kolem 90 Oechsle a Ress očekává naplnění pěkného počtu 1.100 lahví.
Hrozny ze Syltu ovšem musí být presovány ve vinařských oblastech Šlesvicko-Holštýnska, aby víno získalo označení původu. To může pocházet pouze ze třinácti německých vinařských oblastí a jejich vinic. Na etiketách je označení původu "Sylt" právně nepřípustné, vinice není v oblasti Šlesvicko-Holštýnsko uznaná, jak Ress potvrdil.