Přeskočit na hlavní obsah

40 let výročí Judgment of Paris, David porazil Goliáše

Bottle Shock

Před čtyřiceti lety - 24. května 1976 - se v Paříži uskutečnila slavná slepá degustace, která zamíchala kartami a odstartovala globalizaci vinařského průmyslu. Je to klasický příběh Davida a Goliáše, kdy kalifornská vinařství Chateau Montelena a Stag’s Leap překonala své francouzské protějšky a zapsala tak vinařství z Napa Valley na mapu světa. Je o tom napsaná kniha i natočený film.
Tuto degustaci zorganizal britský obchodník s vínem Steven Spurrier, který za peníze z rodinného dědictví koupil v Paříži v Cité Berryer prodejnu vín. Už od roku 1973 se Spurrier a jeho asistentka Patricia Gallagher zajímali o kalifornská vína, protože je k tomu ponoukali stálí zákazníci Robert Finigan, vydavatel Insider's Guide to Wine, a vinařský kritik Frank Prial z NY Times.

Organizace degustace bez peněz

Gallagher zavzpomínala: "Mým úkolem bylo se Stevenem připravit degustaci. V té době jsme se zcela přirozeně zaměřovali jen na francouzská vína pro naše kurzy l'Academie du vin a pro Stevenův obchod Caves de la Madeleine. Neměli jsme na degustaci žádný rozpočet a měli jen zprotředkované znalosti o několika málo nových kalifornských butikových vinařstvích. Jsme velmi zavázáni Robertu Finiganovi, v letech od 1972-1990 vydavateli soukromého vinného bulletin, který k oběma vinařstvím obrátil naši pozornost a zařídil nám jejich návštěvu."
Jako správný marketingový tah se ukázalo využít dvousetleté výročí Spojených států. "Ve své korespondenci s Chateau Montelena jsem naši degustaci uváděla jako "The Bicentennial Tasting," vlasteneckou akci na oslavu amerického dvoustého výročí, kdy díky účasti francouzských degustátorů obrátí svou pozornost ke kalifornským vínům i vysoce uznávaní odborníci."

Komerční dopad

Degustace se konala v pařížském hotelu InterContinental 24. května 1976. První zprávu o úspěchu amerických vinařství přinesl v Time Magazine článek o pouhých 200 slovech, který napsal George Taber, který tehdy žil ve Francii a který o degustaci později napsal zmíněnou knihu. A ani článek v Time ze 7. června 1976 nevzbudil takovou pozornost, protože byl zastíněn skandálem z West Pointu. Text z Paříže se proto objevil v nové sekci magazínu "moderní bydlení" až na straně 58.
Přesto byl dopad vítězství okamžitý. Jim Barrett, majitel Chateau Montelena, pamatuje jak stále zvonil telefon a všichni chtěli jejich Chardonnay.
Z celkového počtu 2200 kartonů tohoto vína zbylo ve vinařství do dnešních dnů pouhých 11 lahví. Tyto lahve jsou neprodejné, ale rodina Barrettů je užívá pro dobročinné účely. V roce 2014 byla láhev slavného ročníku 1973 vydražená za 24.000 USD, které následně získala dětská nemocnice na Haiti.

A zcela jiným příběhem už je, že právě nedosažitelná cena vína z Chateau Montelena stojí za příběhem dvou kalifornských startupistů, kteří - když na něj nemají - si ho prostě vyrábějí synteticky.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.