Přeskočit na hlavní obsah

40 let výročí Judgment of Paris, David porazil Goliáše

Bottle Shock

Před čtyřiceti lety - 24. května 1976 - se v Paříži uskutečnila slavná slepá degustace, která zamíchala kartami a odstartovala globalizaci vinařského průmyslu. Je to klasický příběh Davida a Goliáše, kdy kalifornská vinařství Chateau Montelena a Stag’s Leap překonala své francouzské protějšky a zapsala tak vinařství z Napa Valley na mapu světa. Je o tom napsaná kniha i natočený film.
Tuto degustaci zorganizal britský obchodník s vínem Steven Spurrier, který za peníze z rodinného dědictví koupil v Paříži v Cité Berryer prodejnu vín. Už od roku 1973 se Spurrier a jeho asistentka Patricia Gallagher zajímali o kalifornská vína, protože je k tomu ponoukali stálí zákazníci Robert Finigan, vydavatel Insider's Guide to Wine, a vinařský kritik Frank Prial z NY Times.

Organizace degustace bez peněz

Gallagher zavzpomínala: "Mým úkolem bylo se Stevenem připravit degustaci. V té době jsme se zcela přirozeně zaměřovali jen na francouzská vína pro naše kurzy l'Academie du vin a pro Stevenův obchod Caves de la Madeleine. Neměli jsme na degustaci žádný rozpočet a měli jen zprotředkované znalosti o několika málo nových kalifornských butikových vinařstvích. Jsme velmi zavázáni Robertu Finiganovi, v letech od 1972-1990 vydavateli soukromého vinného bulletin, který k oběma vinařstvím obrátil naši pozornost a zařídil nám jejich návštěvu."
Jako správný marketingový tah se ukázalo využít dvousetleté výročí Spojených států. "Ve své korespondenci s Chateau Montelena jsem naši degustaci uváděla jako "The Bicentennial Tasting," vlasteneckou akci na oslavu amerického dvoustého výročí, kdy díky účasti francouzských degustátorů obrátí svou pozornost ke kalifornským vínům i vysoce uznávaní odborníci."

Komerční dopad

Degustace se konala v pařížském hotelu InterContinental 24. května 1976. První zprávu o úspěchu amerických vinařství přinesl v Time Magazine článek o pouhých 200 slovech, který napsal George Taber, který tehdy žil ve Francii a který o degustaci později napsal zmíněnou knihu. A ani článek v Time ze 7. června 1976 nevzbudil takovou pozornost, protože byl zastíněn skandálem z West Pointu. Text z Paříže se proto objevil v nové sekci magazínu "moderní bydlení" až na straně 58.
Přesto byl dopad vítězství okamžitý. Jim Barrett, majitel Chateau Montelena, pamatuje jak stále zvonil telefon a všichni chtěli jejich Chardonnay.
Z celkového počtu 2200 kartonů tohoto vína zbylo ve vinařství do dnešních dnů pouhých 11 lahví. Tyto lahve jsou neprodejné, ale rodina Barrettů je užívá pro dobročinné účely. V roce 2014 byla láhev slavného ročníku 1973 vydražená za 24.000 USD, které následně získala dětská nemocnice na Haiti.

A zcela jiným příběhem už je, že právě nedosažitelná cena vína z Chateau Montelena stojí za příběhem dvou kalifornských startupistů, kteří - když na něj nemají - si ho prostě vyrábějí synteticky.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…