Přeskočit na hlavní obsah

Estonsko zvýšilo daň z alkoholu a její výnos klesl

Remedia vznikla z kolchozu v Kuusalu
Zvýšení spotřební daně z alkoholu bylo ukvapené rozhodnutí, protože v důsledku se snížil výnos z ní o 7 milionů EUR, uvedl Vladimir Feldman, zástupce Alliance of Baltic Beverage Industry Estonia a představitel nejstaršího estonského producenta lihovin a obchodníka s alkoholem Remedia Distillers.
Podle něj tím vláda způsobila, že lidé nenakupují alkohol za nové ceny a raději jezdí do Lotyšska nebo nakupují na černém trhu. "Spotřební daň se zvýšila o 15%, ale ministerstvo financí získalo o 7 milionů EUR méně. Myslím, že stát překročil psychickou bariéru, za níž už lidé už nejsou ochotni nakupovat alkohol doma a jezdí pro něj do dalších zemí." Nyní i finští turisté raději Estonskem projedou a pro alkohol jedou až do Lotyšska. Už teď jsou na lotyšsko-estonské hranici otevřené obchody určené speciálně pro prodej alkoholu obyvatelům Estonska i finským turistům.
Je patrné, že k přesunu obchodu alkoholu za hranice není nutný trest smrti, ale postačí i zvednout daně.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.