Přeskočit na hlavní obsah

Top 10 tipů pro marketing vína na Facebooku

Výzkum chování vinařských značek na Facebooku

Facebook je široce využívaný i v odvětví vína a tříletý výzkumný projekt financovaný Wine Australia ukázal, jak je významné přemýšlet o tom co na Facebooku psát, kdy psát a jak často psát. Rebecca Dolan z University of Adelaide a z University of Auckland Business School, která výzkum vedla, zveřejnila tipy pro správnou propagaci značek.

1. Definujte si, proč jste na Facebooku
Je nezbytné stanovit si správné cíle. Cílem může být: vytvořit povědomí o značce, vybudovat komunitu, ukázat odbornost, vzdělávat následovníky, generovat návštěvnost vašich webových stránek, budovat nová partnerství nebo poskytovat služby zákazníkům.

2. Zeptejte se na správnou otázku
Jedním z nejlepších způsobů jak zlepšit zapojení fanoušků a dosáhnout vyšší zásah příspěvku je požádat je o odpovědi na zajímavé a zábavné otázky. Nebojte se je zapojit do hlasování o nové etiketě vína, zeptejte se jich na jejich oblíbenou odrůdu nebo oblíbené jídlo k nějakému vínu. Zákazníci mají rádi pocit, že jsou zapojeni do tvorby značky a že o ní rozhodují. Pamatujte však, aby reakce mohly být rychlé a snadné. Pokud to nebude snadné, fanoušci odejdou.

3. Používejte statistická data z Facebooku
Data Facebook Insights jsou zdarma a poskytují velké množství informací o fanoušcích i jejich zapojení. Můžete si je na jedno kliknutí stáhnout přímo do Excelu. Podniky, které analyzují smysl těchto dat, vědí o svých kampaních na sociálních médiích více a mají tak důkladné pochopení chování svého cílového publika.

4. Optimalizujte svůj profil
Odkazujte na svou stránku na Facebooku na svých webových stránkách nebo blogu a naopak. Odkazy jsou příležitostí pro zainteresované zákazníky, aby našli váš on-line obchod nebo webové stránky. Ideální je, aby je vedly už profilové obrázky a popisy s dobrou titulní fotkou.

5. Přidejte tlačítko výzvy k akci 
V roce 2014 přidal Facebook nové funkce, které umožňují přidat jednu z několika předem navržených výzev k akci jako jsou "Koupit", "Zaregistrovat se", "Kontaktujte nás", "Rezervovat" a tak dále. Je to skvělý způsob, jak zvýšit návštěvnost ze stránky na Facebooku přímo na cílovou URL adresu dle vašeho výběru.

6. Přidejte firemní milníky
Něco o nás je na levé straně stránky těsně pod profilovým obrázkem. Zde může být stručný ale výstižný popis a milníky, které potenciálním fanouškům zprostředkují pocit historie, který rádi předají dalším fanouškům.

7. Zvážte načasování a frekvenci vašich příspěvků
Výzkum ukázal, že víc než 60% příspěvků značek vína na Facebooku je zveřejňováno mezi 17 a 19 hodinou. Znamená to, že v tomte čase může být Facebook silně přeplněný obdobnými sděleními. Také se ukázalo, že značky vína zřídka kdy publikují v pátek večer a v sobotu, a přesto je právě toto doba, kdy spotřebitelé pravděpodobně často uvažují o nákupu a konzumaci vína.

8. Publikujte plánovaně a cíleně
Zveřejnění příspěvků může být na Facebooku naplánované prostřednictvím externích publikačních nástrojů nebo prostřednictvím samotného rozhraní Facebooku. Plánování příspěvků vám ušetří čas a usnadní dopředu plánovat obsah.

9. Používejte kalendář událostí
Plánujte s pomocí kalendáře dopředu. Jsou jasné příležitosti, jako třeba Den matek, které mohou být předem připravené, což umožní připravit si design i obsah včas. V kalendáři sledujete, kolik příspěvků obsahuje fotky, videa, odkazy i stavy.

10. Monitorujte a reaguje na připomínky na vaší stránce
Facebook napodobuje sociální prostředí skutečného života, takže pokud položíte otázku, měli byste reagovat i na odpověď. Fanoušci zvlášť oceňují, když získají přímou odezvu od značky. Připomínky můžete sledovat a reagovat na ně prostřednictvím zasílání upozornění, dostupném na horním okraji své stránky.


Uvedená data jsou zajímavá a doplňují i nedávno pod názvem Wine O’Clock publikované závěry společnosti Enolytics, která analyzovala nákupní a spotřebitelské chování uživatelů aplikace Hello Vino.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…